اصول طراحی برای چاپ افست

اصول طراحی برای چاپ افست

متأسفانه یکی از مشکلاتی که در هنگام چاپ و رنگ، تکنسین‌های چاپ‌خانه با آن‌ها رو به رو می‌شوند، برعهده طراحان می‌باشد. عده‌ای از افراد برای اینکه کارشان هزینه کمتری پیدا کند به هرکسی که بتواند با نرم افزارهای طراحی مثل فتوشاپ، کورل و… کار کند طرح خود را می‌سپارند و زمانی که طرح را تحویل می‌گیرند و به چاپ‌خانه برای چاپ می‌دهند چون طرح‌کشیده شده با آنچه در چاپ‌خانه به چاپ رسیده متفاوت است، مسئولیت هرگونه مشکلی را به دوش چاپ‌خانه و کیفیت کار آن ها می اندازند در حالی که واقعیت چیز دیگری است. در ادامه به اصول طراحی برای چاپ افست خواهیم پرداخت.

در طراحی چاپ افست ، نیاز به یک طراح گرافیک ماهر است؛ که در کنار دانش گرافیک، از علم چاپ نیز اطلاعات کافی داشته باشد. چون اغلب پروژ‌ه‌هایی که به وسیله افست به چاپ می‌رسد، کاتالوگ، بروشور، المان‌های تبلیغاتی یا سربرگ‌های اداری و … است؛ بنابراین این طراح باید بتواند بر اموری مثل، رنگ شناسی، روش‌های چاپ، اصول و عناصر تبلیغاتی، مؤلفه‌های بصری و … آگاهی داشته باشد.

کاربرد و اهمیت اصول طراحی برای چاپ افست

طراحی صفحات چاپی توسط نرم‌افزارهای طراحی، مثل فتوشاپ، ایلستریتور، کورل، ایندیزاین و غیره انجام می‌شود. در نهایت در قالب فایل‌های psd ،tif ،indd به چاپ‌خانه تحویل داده می‌شود. و این طرح‌ها بر روی کاغذ، مقوا، پلاستیک، فلز و … چاپ می‌شود. (یکی از مزایای چاپ افست این است که قابلیت چاپ بر روی چیزهای مختلف را دارد)

برای اطلاع از قیمت به روز و مشاوره در خصوص چاپ افست و طراحی با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۳۱۸۵ و یا شماره ۷۷۴۵۲۲۲۴  ، ۷۷۲۴۲۹۱۵  تماس بگیرید.

طراحی، عنصری کلیدی در چاپ افست

اولاً: طراحی و کشیدن تصاویر بسیار گویا‌تر و جذاب‌تر از سخنرانی و یا حتی نوشتار است. چون به راحتی می‌توانیم پیام خود را به دیگران منتقل کنیم. به همین دلیل است‌ که، از طراحی به عنوان مسیری برای رسیدن به مخاطب بیشتر و به اشتراک گذاشتن یک پیام خاص استفاده می‌کنیم. بنابراین یکی از هدف‌های اصلی طراحی، بازاریابی است. طرح‌های چاپی اغلب برای ارتباط با دیگران و دادن پیام خاص به مشتریان است. کاتالوگ‌ها، بروشورها، المان‌های تبلیغاتی و … همه برای جذب مشتری در فضای مجازی و حقیقی به کار می‌روند. ثانیاً: طراحی، نسبت به متن و سخنرانی دوام بیشتری در ذهن بیننده دارد؛ و او را به اندیشیدن ترغیب می‌کند.

طراحی چاپ در حوزه تبلیغات

 • طراحی کارت ویزیت، بروشور و کاتالوگ و..
 • طراحی بسته‌بندی، لیبل و..
 • طراحی بیلبورد و بنر و دیگر المان‌های تبلیغاتی
 • طراحی جلد کتاب، مجلات و روزنامه‌ها
 • طراحی مختلف بر روی لوازم‌التحریر
 • طراحی کارت تبریک و دعوت
 • طراحی سربرگ‌های اداری
 • طراحی تقویم و سررسید
 • طراحی پوستر و تراکت و..

تفاوت گروه رنگی RGB و CMYK

در بسیاری از موارد طرح چاپ شده با آنچه که در سیستم رایانه است، متفاوت و از نظر رنگی با هم اختلاف دارند . در این موارد مشکل اصلی کجاست؟ بسیاری از افراد این اختلاف را به چاپ و دستگاه و یا نبود کیفیت رنگ ربط می‌دهند. در صورتی که این طور نیست. این اختلاف نتیجه اختلاف و متفاوت بودن، سیستم رایانه و سیستم چاپ افست است. سیستم رایانه، براساس سه رنگ RGB بوده و ترکیب رنگ‌های آن قرمز، آبی و سبز می‌باشد. در حالی که در چاپ افست از گروه رنگی CMYK، با ترکیب چهار رنگ قرمز، آبی، زرد و سیاه تشکیل شده‌اند.

یک طراح حرفه ای کسی است که طرح ارائه شده برای چاپ را با چهار گروه رنگی CMYK تنظیم کند؛ و اگر می‌خواهید، در زمان چاپ کمتر مشکلی پیش آید چند نکته را مدنظر داشته باشید: اولاً با هر نرم افزاری، که کار می‌کنید، حالت رنگ یا color mode سند را بر روی CMYK تنظیم کنید. ثانیاً برای انتخاب رنگ های خاص هرگز از قطره چکان یا پالت رنگ استفاده نکنید. ثالثاً بهتر است از کتاب رنگ مختص چاپ افست استفاده کنید. رابعاً درصد رنگ ها را دقیق وارد ‌کنید.

نکات مهم در مورد اصول طراحی برای چاپ افست

 • در طراحی چاپ، باید از طرح‌ها و تصاویر با رزولوشن بالا استفاده کرد.
 • به مقیاس، اندازه، و شکل فونت‌های متن ،همه و همه باید دقت زیاد شود.
 • فضای اضافهاط را قرار دهید، تا چنانچه خطایی در برش کار به وجود آمد بخشی از طرح از بین نرود.
 • سعی کنید در طراحی، فایل نهایی تحت قالب فایل JPG با مُد رنگی CMYK و رزولوشن ۳۰۰ پیکسل بر اینچ باشد.
 • داشتن خلاقیت در طراحی سبب تمایز کار طراحی شما، از دیگران خواهد شد.

اصول طراحی در رنگ نوشتار در چاپ افست

در طراحی متن چاپ افست معمولاً سه حالت به وجود می آید.

 • نوشته ها و متن هایی که دارای رنگ هستند، (این نکته را نیز توجه کنید که در اینجا رنگ سفید هم رنگ به حساب می‌آید.)
 • تداخلی در نوشته های بی رنگ و خط دورشان وجود نداشته باشد. (نوشته ها بی رنگ و خط دور رنگی است)

اولاً از خط دور حروف بهتر است در فونت های کوچک استفاده نشود. اگر می‌خواهید حتماً استفاده‌کنید از یک میلیمتر بیشتر نشود؛ تا داخل فونت را پر نکند. اما در فونت های بزرگتر می‌توانید به راحتی از آنها استفاده کنید. ثانیاً در زمانی که از خط دور فونت استفاده می‌کنید حتماً از یکی از چهار رنگ اصلی استفاده کنید.

اصول طراحی برای چاپ افست سر برگ

اگر می‌خواهید یک سربرگ اداری طراحی کنید، باید بدانید که یک سربرگ استاندارد، دارای آرم و نشان سازمانی (لوگو)، نام و زمینه فعالیت، محل درج تاریخ، شماره و پیوست، آدرس و تلفن می‌باشد. (در صورتی که برگه یادداشت است؛  شماره و پیوست حذف شده و کلمه یادداشت به طرح اضافه می‌گردد.)

برای طراحی یک سربرگ عالی، ابتدا تصمیم بگیرید که سربرگ شما افقی باشد یا عمودی و محل چسب از کدام طرف باشد، بهتر و زیباتر است.

اگر سر برگ شما تک رنگ است از رنگ های ملایم (آبی، فیروزه‌ای، زرد و …) استفاده نکنید؛ چون در فکس و کپی و ارسال، متن و نوشتار شما ناخوانا می‌شود.

از قرار دادن کادر در حاشیه سر برگ پرهیز کنید؛ چون این نمای زیبا فقط در رایانه شماست و در زمان چاپ و پس از برش به دلیل نداشتن تقارن و محدودیت های چاپ و دستگاه برش از زیبایی سربرگ شما به شدت کاسته می‌شود.

طراحی افست برای کاتالوگ یا بروشور تبلیغاتی

اگر کاتالوگ یا بروشور شما چند لتی است، پس باید اول بخش بندی دقیقی را بر روی سایت انجام دهید.

به یاد داشته باشید هرگونه آرم یا متن و یا تصویر باید حداقل ۱ سانتی متر از حاشیه چهار طرف کاغذ فاصله داشته باشد. اگر می خواهید جنس کاتالوگ یا بروشور شما چرم باشد، از نوشتن متن با فونت‌های ریز پرهیز کنید.

اگر کاتالوگ شما چند صفحه ای است باید شماره صفحات فرد در سمت چپ، شماره صفحات زوج سمت راست باشد و یا همه شماره صفحات را در وسط قرار دهید.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam