بهترین دستگاه های چاپ افست

بهترین دستگاه های چاپ افست

از آنجایی که دنیای چاپ مرتب در حال تغییر و دگرگونی است و این تغییر و دگرگونی زاده نیازهای مربوط به چاپ است و برای برطرف کردن این نیازها همیشه باید دستگاه های چاپ مدرن و به روز در چاپ‌ خانه مشغول به کار باشد. در میان انواع چاپ، افست هنوز هم جز پرکاربردترین روش های چاپ است. چاپ افست با داشتن دستگاه‌های مختلف، قابلیت و مزایای مختلفی که دارد هنوز هم جزء، روش‌های محبوب چاپ است.

اکثر چاپ‌‌خانه‌های معتبر دستگاه‌های مختلف افست را داشته و با آن روزانه، نیاز مشتریان خود را برآورده می‌کند. براساس درخواست مشتری در خصوص تیراژ و نوع کار وی، دستگاه‌های مختلف افست در چاپ‌خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند مثلاً روزنامه چون دارای تیراژ بالا بوده و سرعت در آن مهم است از دستگاه رول استفاده می‌شود. و در تیراژهای پایین و اندازه کوچک‌تر از دستگاه  GTO استفاده می‌شود.

برای اطلاع از قیمت به روز و مشاوره در خصوص چاپ کتاب با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۳۱۸۵ و یا شماره ۷۷۴۵۲۲۲۴  ، ۷۷۲۴۲۹۱۵  تماس بگیرید.

چاپ افست چیست؟

چاپ افست عمومی‌ترین نوع چاپ است. برای چاپ افست جوهر از یک صفحه لاستیکی عبور و به سطح فلزی مخصوص چاپ و بعد از آن بر روی کاغذ منتقل می‌شود در این روش که برای چاپ‌های انبوه استفاده می‌شود، جوهر مستقیم به کاغذ انتقال نمی‌یابد و به همین دلیل تکثیر رنگ‌ها دقیق و بسیار تمیز در می آید.

به عبارت دیگر، ما می‌توانیم در این سیستم چاپی، به صورت کاملاً انبوه انواع بروشورها، روزنامه، کاتالوگ، پوستر، کارت ویزیت فرم‌های عمومی و … را به راحتی چاپ کنیم. در حقیقت هر‌آنچه به صورت گسترده قابل چاپ باشد، می‌توان با افست چاپ کرد.

سیستم چاپ افست بر روی کاغذ، مقوا، پلاستیک و یا سایر مواد قابل استفاده است اما الزاما باید دارای سطح مسطح و صاف باشد.

انواع دستگاه چاپ افست

بهترین دستگاه های چاپ افست به شرح زیر می‌باشد:

دستگاه چاپ افست GTO (یک ورقی)

اندازه دستگاه های چاپ افست تابع استانداردهای جهانی است. و این اندازه ها تقریباً در همه جای دنیا یکسان و مشابه هستند. مقیاس نام‌گذاری بر اساس حداقل اندازه استاندارد «ورق» گفته می‌شود؛ و کوچکترین اندازه این مقیاس ۳۵*۵۰ سانتی متر است که به آن یک ورقی گفته می‌شود. ماشین چاپ یک ورقی به GTO شناخته می‌شود. این یک اصطلاح آلمانی است.

از دستگاه GTO می‌توان در اندازه  ۲۵*۳۵ سانتی متر نیز استفاده کرد، که به آن «نیم ورقی» گفته می‌شود. دستگاه GTO یکی از بهترین دستگاه‌های چاپ افست در تیراژ پایین (تا ۵۰۰۰ برگ) می‌باشد. زیرا بسیار کم هزینه می‌باشد و با آن می‌توان انواع تراکت‌های تبلیغاتی و … را به چاپ رساند.

دستگاه چاپ افست ۲ ورقی

دستگاه چاپ افست، با اندازه سیلندر ۵۰*۷۰ سانتی‌متر دستگاه ۲ ورقی نام دارد. به دلیل تقاضای بالای چاپ در این اندازه، این دستگاه معمولاً در اکثر چاپ‌خانه‌ها وجود دارد. به دلیل سرعت و کیفیت بسیار عالی این دستگاه و هزینه مناسب آن این دستگاه نیز یکی از بهترین دستگاه‌های چاپ افست است. شما می توانید حتی با این دستگاه کاغذهایی با اندازه ۶۰*۴۵ سانتی‌متر، یک و نیم ورقی را نیز با این دستگاه چاپ کنید.

دستگاه چاپ افست ۴/۵ ورقی

دستگاه چاپ افست، با اندازه سیلندر ۷۰*۱۰۰ سانتی‌متر ۴/۵ ورقی گفته می‌شود. این دستگاه چاپ، بزرگترین اندازه چاپ افست می‌باشد. در پروژه‌های بزرگ و با تیراژ بالا، این دستگاه یکی از بهترین دستگاه‌های چاپ افست است. این دستگاه چاپ افست با مدل ۲ ورقی چندان تفاوتی ندارد اما، هزینه نگهداری و چاپ آن بیشتر است. شما می‌توانید کاغذ ۶۰*۹۰ سانتی متر نیز با این دستگاه چاپ کنید.

دستگاه چاپ افست رول

تفاوت چاپ افست رول و شیت در نوع تغذیه کاغذ دستگاه است. در چاپ شیت از کاغذهای برش خورده با اندازه‌هایی معین استفاده میشود و در چاپ رول کاغذ رول وارد دستگاه می‌شود که معمولا حدود ده تن وزن دارند. این دستگاه می‌تواند، بهترین دستگاه‌های چاپ افست برای تیراژهای انبوه، مثل روزنامه ‌باشد.

دستگاه چاپ ملخی

دستگاه چاپ ملخی قدیمی‌ترین نوع دستگاه چاپ که تقریباً می‌توان گفت رو به انقراض است. قبلاً برای چاپ روی جعبه شیرینی یا سربرگ اداری و اعلامیه ها از آن استفاده می‌کردند. روش کارش، شبیه ماشین تحریر قدیمی است؛ حروف سربی بر روی پایه ها قرار دارد، حروف به جوهر آغشته می‌شود و سپس به روی کاغذ چاپ ‌می‌شود.

تفاوت فناوری رول و شیت در چاپ افست

 • در چاپ رول ،کاغذها رول شده و با سرعت زیاد به چاپ می‌ر‌سند. رول در یک ساعت می‌تواند ۶۰۰۰۰ نسخه ، خروجی داشته باشد. ولی در چاپ شیت، کاغذها برش خورده و در اندازه معین می‌باشد و سرعت چاپ حداکثر ۱۰۰۰۰ نسخه در ساعت است.
 • در چاپ رول دستگاه چاپ عملیات تا کردن را همزمان با فرآیند چاپ انجام می‌دهد. این موضوع سرعت صحافی خروجی‌های دستگاه رول را افزایش می‌دهد.
 • در چاپ رول سطح چاپ به صورت پشت و رو همزمان چاپ می‌شود.
 • کیفیت چاپ در دستگاه شیت به مراتب بالاتر از چاپ رول هست.
 • مقدار کاغذی که برای تنظیم رنگ استفاده می‌شود، و معمولا دور ریخته می‌شود در چاپ شیت بسیار کمتر از چاپ رول است؛ پس صرفه اقتصادی دارد.
 • در چاپ شیت دو روی کاغذ با هم چاپ نمی شود. زیرا دستگاه‌های چاپ شیت ۴ رنگ هستند. طور کلی صرفه اقتصادی ندارد. اما در چاپ رول دو روی کاغذ به صورت همزمان چاپ می‌شود؛ زیرا دستگاه چاپ رول تنها عملیات چاپ را انجام نمی دهد؛ بلکه عملیات چاپ، خشک کن، تا کردن، و به طورکلی همه را باهم انجام می‌دهد.
 • در هزینه ها نیز تفاوت بسیار دارند، چاپ رول برای پروژه‌های با تیراژ بالا (بالای ۲۰ هزار) و استفاده از کاغذهای نازک تر بسیار به صرفه است . در حالی که صرفه اقتصادی در شیت زیر ۵۰۰۰ نسخه است.

بهترین کارخانه‌های تولید دستگاه چاپ

 • شرکت نیلپیتر دانمارک : این شرکت به غول صنعت لیبل جهان معروف است و با صد سال سابقه در تولید لیبل و بسته بندی با پیشرفته ترین ماشین آلات چاپ توانسته است بازار جهانی را به دست گرفته و سال‌ها مشتریان دائمی داشته باشد.
 • زیراکس: شرکت زیراکس با برند معروف خود سال‌هاست، که در زمینه دستگاه چاپ دیجیتال یکی از موفق‌ترین شرکت های تولید دستگاه چاپ بوده است.
 • هایدلبرگ: این شرکت معروف نیز ۴۷ درصد از سهم بازار جهانی ماشین آلات صنعت چاپ افست و دیگر تکنولوژی های مدرن چاپ را در اختیار دارد. این شرکت تنها ارائه کننده راهکارهای یکپارچه و متمرکز در صنعت چاپ جهان است.
 • کانن: این شرکت اگر چه برای بسیاری از افراد با دوربین عکاسی معروف شده است اما باید گفت در صنعت چاپ و دستگاه‌های چاپ نیز توانسته است در بازار جهانی برای خود مشتریان به دست آورد. امروزه در نقاط مختلف دنیا از جمله آمریکا، اروپا، خاورمیانه، آفریقا و اقیانوسیه دارای شعب مختلفی است که بر همه این حوزه ها خود نظارت می‌کنند.
 • اپسون: یکی از بزرگترین شرکت های فعال در زمینه تولید دستگاه چاپ می باشد. این شرکت، بیش‌ترین محبوبیت خود را به دلیل تولید پرینترهای مختلف به ‌دست آورده است.
 • ک ب آ: یک شرکت بزرگ آلمانی که توانسته است، انواع دستگاه‌های چاپ افست را تولید و به مشتریان خود عرضه کند.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam