لیست قیمت چاپ کتاب

لیست قیمت چاپ کتاب

کتاب‌ها همواره راه ارتباط بشر با یکدیگر بوده و وسیله انتقال تجربیات و دانش به نسل‌های بعد است، سالیانه کتابهای زیادی با موضوعات مختلف به چاپ می‌رسد که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. در این مقاله لیست قیمت چاپ کتاب و همچنین موارد مهم پیرامون چاپ کتاب شرح داده شده است.
هزینه نوشتن کتاب به عوامل متعددی بستگی دارد. اینکه کتاب از چه منبعی باشد، چند صفحه باشد و اینکه کتاب از نوع سرگرمی، علمی، آموزشی و یا درسی باشد و یا تعداد مولفین آن در هزینه نوشتن کتاب تأثیرگذار است.

روش‌های نوشتن کتاب

 • تالیف کتاب
 • تبدیل پایان ‌نامه به کتاب
 • ترجمه کتاب

عوامل مرتبط به لیست قیمت چاپ کتاب

هزینه نوشتن کتاب به عوامل مختلفی بستگی دارد:

هزینه نوشتن کتاب: براساس وقتی که می‌گذارید، مدت زمانی که برای نگارش یک کتاب صرف می‌کنید. بزرگ‌ترین سرمایه‌ای که هر انسانی برای انجام کاری می‌گذارد وقت است .

هزینه نگارش پایان‌نامه: افرادی که می‌خواهند پایان نامه خود را تبدیل به کتاب کنند، هزینه‌های زیادی بابت نگارش پایان ‌نامه خود متحمل شده‌اند؛ مثل تجهیزات آزمایشگاهی ، تجزیه و تحلیل داده‌ها هزینه‌های دانشگاه و غیره

هزینه ترجمه کتاب: افرادی که قصد ترجمه کتاب‌های خارجی را دارند مخصوصاً اگر در رشته تخصصی باشد هزینه‌ای بالاتر نسبت به ترجمه عمومی دارد.

مراحل  و هزینه چاپ کتاب

 • مرحله اول برای چاپ یک کتاب داشتن هدف و موضوع است .هدف از چاپ کتاب می‌تواند تالیف یا نگارش باشد که بسته به شرایط می‌تواند جمع‌آوری یک کتاب، یا ترجمه و یا نوشتن آن باشد.
 • هیچ موضوعی پس از نوشته شدن مستقیم برای چاپ نمی‌رود. بلکه باید مورد ویرایش (ویراستاری علمی یا ادبی و یا هردو) قرار بگیرد؛ به همین دلیل می‌بایست برای چاپ کتاب خود انتشارات معتبری را انتخاب کنید.
 • بعد از ویراستاری علمی یا ادبی و یا هر دو نوبت به صفحه‌ آرایی می‌رسد. صفحه آرایی یعنی نظم دادن و ارتباط بین موضوعات و جایگزینی صحیح تیتر و مطالب کتاب و هماهنگی تصاویر و عکس های کتاب که کاری است که باید با دقت بالایی انجام پذیرد.
 • شابک: بعداز صفحه بندی شابک کتاب گرفته می‌شود که کد استاندارد جهانی کتاب می‌باشد؛ و برای گرفتن این کد می‌بایست اطلاعات نویسنده کتاب و نام کتاب در سامانه شابک ثبت شود و در همان لحظه بعد از وارد کردن اطلاعات کد ده تا سیزده رقمی برایتان ارسال می‌شود. هر کتاب شابک مختص به خود را دارد و اگر کتاب مجدد به چاپ برسد شابک تغییر نمی‌کند.
 • فیپا: تهیه فهرست قبل از چاپ و آماده‌سازی اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص کتاب است که بر اساس استاندارد جهانی پیش از چاپ کتاب انجام می‌شود. در واقع فیپا منسجم شدن اطلاعات و کم شدن هزینه‌ها در آماده کردن فهرست کتابخانه‌ها و مراکز پژوهشی کمک به‌سزایی می‌کند.که این کد در کتابخانه ملی ثبت می‌شود.
 • مجوز چاپ: هم زمان با دریافت فیپا مجوز چاپ هم صادرمی‌شود.
 • مجوز چاپ طرح جلد: بعد از اخذ مجوز چاپ باید مجوز طرح جلد را گرفت و بعد از تایید نهایی می‌توان کتاب را به چاپ رساند.
 • صحافی: آخرین مرحله از چاپ کتاب صحافی و جلد کتاب است که با توجه به نوع کتاب صحافی آن هم متفاوت است.

پرداخت هزینه چاپ کتاب

عوامل زیادی در لیست قیمت چاپ کتاب دخیل هستند که برخی از این عوامل به شرح زیر است:

 • تعداد صفحات کتاب
 • سایز صفحات کتاب یا همان قطع کتاب
 • تیراژ کتاب نیز در هزینه کتاب موثر است که پیشنهاد می‌شود که در حد ۲۰جلد یا بیشتر در نظرگرفته شود.

معمولاً موسسات چاپ کتاب ۵۰ درصد از هزینه چاپ کتاب را هنگام قرارداد و تقریباً نیمی از مبلغ باقی‌مانده را بعد از دریافت مجوز و تسویه آخر بعد از چاپ و موقع تحویل کتاب انجام می‌شود.

سایز یا قطع کتاب

۱-قطع رقعی (۲۱*۱۴.۵) برای کتاب‌های ادبی و عمومی استفاده می‌شود.

 • قطع وزیری(۲۵*۱۷.۵) برای کتاب‌های دانشگاهی و تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳-قطع رحلی(۲۹*۱۲) برای کتاب‌های کمک درسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درد زمینه قطع کتاب و هزینه های مربوط به آن پیشنهاد می‌شود مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید.

انواع قرارداد با ناشران

 • حق‌التالیف: در این نوع قرارداد ناشر با مولف قراردادی تنظیم می‌کند براین اساس که درصدی از قیمت پشت جلد ضرب ‌در تیراژ به عنوان حق‌التالیف پرداخت می‌شود.
 • مشارکت: هزینه چاپ کتاب بین ناشر و نویسنده تقسیم می‌شود و سود فروش نیز به همان نسبت بین هر دو تقسیم می‌شود.
 • واگذاری کتاب: مولف کتاب خود را با دریافت مبلغی برای همیشه به ناشر واگذار می‌کند و مولف بعد ازآن هیچ حقی در مسائل مالی نسبت به کتاب ندارد.
 • سرمایه‌گذاری مولف: در این قرارداد مولف تمام هزینه‌های چاپ کتاب را می‌پردازد. تمام سود فروش در این قرارداد به مولف تعلق دارد.

لیست قیمت چاپ کتاب

طبق جدول‌های زیر هزینه چاپ کتاب در تیراژ کم و بالا است که تمامی هزینه‌ها به همراه قرارداد با ناشر و اخذ مجوزهای لازم و طراحی جلد کتاب می‌باشند. البته این قیمت‌ها حدودی است و بسته به بالا رفتن قیمت دلار و و میزان سابقه انتشارات و چاپخانه و کیفیت کار آنها متغیر است.

هزینه چاپ کتاب در قطع وزیری یا رقعی در تیراژکم  قیمت
۶۰ صفحه کتاب ۶۲۰۰۰۰ تومان
۱۵۰ صفحه کتاب ۶۹۰۰۰۰ تومان
۲۵۰ صفحه کتاب ۷۵۰۰۰۰ تومان
۳۰۰ صفحه کتاب ۸۰۰۰۰۰ تومان
۵۰۰ صفحه کتاب ۹۵۰۰۰۰ تومان

هزینه چاپ کتاب در تیراژ بالا-۱۰۰۰ جلد کتاب  قیمت 
۱۰۰ صفحه کتاب ۳۰۰۰۰۰۰ تومان
۱۵۰ صفحه کتاب ۳۲۰۰۰۰۰ تومان
۲۰۰ صفحه کتاب ۳۷۰۰۰۰۰ تومان
۲۵۰ صفحه کتاب ۴۵۰۰۰۰۰ تومان
۳۰۰ صفحه کتاب ۴۷۰۰۰۰۰ تومان

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam