مراحل چاپ کتاب

مراحل چاپ کتاب

اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید، که دستی بر قلم دارید و نویسندگی می‌کنید و حتماً دوست دارید، آنچه را که می‌نویسید، برای دیگران نیز به یادگار بگذارید. پس برای ماندگاری نسخه‌های چاپی خود، باید آن را به چاپ رسانید. اگر آنچه توسط شما نوشته شده در قالب یک کتاب است باید به شما بگوییم، که برای چاپ کتاب خود باید مراحلی را طی کنید، تا بتوانید کتاب را به چاپ برسانید . کتاب شما با هر موضوعی (رمان ،علمی ،گردشگری و حتی ترجمه) باید مراحل چاپ کتاب را بگذراند و در موضوع این مراحل هیچ تفاوتی با هم ندارند.

نکاتی در مورد انتخاب انتشارات برای چاپ کتاب

اول انتخاب انتشارات: سعی کنید، کار چاپ کتاب خود را به یک انتشاراتی خوب و با برند معتبر بسپارید، تا در زمان کار و تحویل، کمتر دچار مشکل نشوید. دوم قرارداد با انتشارات: در زمان انعقاد قرارداد نیاز به مراجعه حضوری نیست؛ شما می‌توانید از خدمات آنلاین برخی انتشارات استفاده کنید. ۹۰ درصد کار چاپ کتاب توسط انتشاراتی‌های معتبر به صورت غیرحضوری انجام می‌شود . در زمان انعقاد قرارداد بین شما و انتشارات اثر انگشت اسکن شده شما نیز در پای قرارداد ثبت خواهد شد. سوم: شما می‌توانید در زمان بستن قرارداد برخی کارها مثل گرفتن مجوز چاپ و شابک و … را به انتشارات بسپارید؛ به این ترتیب در وقت و زمان خود صرفه جویی کرده و می‌توانید تمرکز بیشتری را بر روی کتاب خود قرار دهید.

برای اطلاع از قیمت به روز و مشاوره در خصوص چاپ کتاب با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۳۱۸۵ و یا شماره ۷۷۴۵۲۲۲۴  ، ۷۷۲۴۲۹۱۵  تماس بگیرید.

مراحل چاپ کتاب 

چاپ کتاب مراحلی ساده اما نیازمند دقت و توجه دارد که در ذیل آمده است:

آماده سازی فایل کتاب

اولین مرحله چاپ کتاب مرحله آماده سازی فایل کتاب است. در این مرحله، محتوای آماده شده کتاب (شعر، داستان ،ترجمه و..) را در قالب فایل ورد و یا حتی دست نوشته آماده می‌کنید. بهتر است در همین زمان شما به فکر نام کتاب خود نیز باشید، چون انتخاب درست نام کتاب ، اثر بسیار زیادی بر خوانندگان کتاب خواهد داشت. یک نام اثرگذار که خوانندگان را ترغیب به خرید کتاب کند.

گرفتن مجوزهای کتاب

دومین مرحله از مراحل چاپ کتاب ،گرفتن مجوز های کتاب است ،کتاب شما برای اینکه به چاپ برسد باید مجوزهایی را داشته باشد که عبارتند از:

  • شابک(ISBN): شابک مخفف، شماره استاندارد بین المللی کتاب است. شابک کد ده تا سیزده رقمی است که به هر کتاب داده می‌شود. در حقیقت کد شناسایی یا کد ملی هرکتاب است. و هر کتابی از تیراژ یک همان کد شابک را دارد  و با تجدید چاپ جدید کد تغییر نمی‌کند. در کشور ما کد شابک را خانه کتاب می‌دهد.
  • فیپا: فیپا همان فهرست نویسی قبل انتشار کتاب است و معمولاً در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. مسئول صدور فیپا در ایران، اداره کل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی است. برای صدور فیپا، شما پرینت کتاب و همچنین یک فایل از کتاب خود، در قالب سی‌دی به همراه شابک، و یک فرم درخواست به کتاب‌خانه ملی تحویل می‌دهید. کتابخانه ملی در طول یک هفته تا ده روز فیپا را صادر می‌کند.
  • مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی: برای گرفتن مجوز کتاب خود از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی باید، پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و طرح روی جلد به این سازمان فرستاده شود. گرفتن مجوز از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد بین یک هفته تا چهار ماه طول می‌کشد. اگر کتاب شما موضوع علمی و دانشگاهی داشته باشد، معمولاً گرفتن مجوز سریعتر انجام می‌شود. اما کتاب‌های شعر یا رمان و… به دلیل حساسیت موضوع برای گرفتن مجوز کمی بیشتر طول می‌کشد.

همان طور که قبلاً به آن اشاره کردیم، شما میتوانید برای سهولت کار خود گرفتن مجوزها را به انتشارات انتخابی خود بسپارید.

ویراستاری کتاب

سومین مرحله از مراحل چاپ کتاب ویراستاری آن است. در این مرحله پس از گرفتن مجوزهای شابک و … متن خام توسط ویراستار مورد مطالعه قرار می‌گیرد، این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل چاپ کتاب است. ویراستار با هنر خود به ویرایش فنی و زبانی متن نویسنده پرداخته، و در صورت هرگونه اشتباهی در کلمات، دستور خط، نشانه‌گذاری و.. آن را طبق رسم الخط و زبان معیار اصلاح می‌کند.

بازخوانی متن کتاب توسط نویسنده

چهارمین مرحله از مراحل چاپ کتاب بازخوانی متن توسط نویسنده کتاب است؛ چون در هنگام ویراستاری متن تغییراتی پیدا کرده است، پس دوباره برای نویسنده ارسال می‌شود تا با توجه به پیشنهادات ویراستار، متن خود را تغییر و یا اصلاح کند.

کامل کردن شناسنامه کتاب

پنجمین مرحله ازمراحل چاپ کتاب تکمیل شناسنامه کتاب است که نویسنده و ناشر کتاب با همکاری یکدیگر آن را تکمیل می‌کنند. شناسنامه یک کتاب شامل: شابک، مجوز، نام ویراستار، نام مدیر مسئول انتشارات و مشخصات نشر، نام طراح جلد، نام صفحه‌ آرا، قیمت فروش، نوبت چاپ، شمارگان، آدرس و شماره تماس مراکز پخش، راه‌های ارتباطی با نویسنده و ناشر می‌باشد.

تکمیل فهرست مطالب و محتوایی کتاب

در این مرحله نویسنده براساس محتوای کتاب، شروع به نظم دهی مطالب کتاب خود می کند. سرتیترها، فصل‌ها را مشخص کرده و فهرست مطالب خود را می‌نویسد.

طرح روی جلد

پس از آن‌ که، متن کتاب خود را کامل کردید، این بار به سراغ طرح روی جلد کتاب خود بروید .بهتر است کتاب خود را به یک طراح گرافیک خوب بسپارید؛ چون اولین چیزی که خوانندگان کتاب با آن مواجهه می‌شوند و می‌تواند‌ آن‌ها را ترغیب به خرید کتاب کند، طرح روی جلد کتاب است. معمولاً اکثر انتشارات طراحان گرافیک دارند و به شما معرفی می‌کنند. نظر نویسنده در طراحی کتاب بسیار مهم است . پس از پایان کار و تکمیل طرح جلد و تأیید نویسنده و ناشر، طرح برای مجوز به سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد ارسال و در آن‌جا بارگذاری می‌شود. تا مجوز طرح برای شما ارسال شود.

صفحه آرایی کتاب

آخرین مرحله از مراحل چاپ کتاب صفحه آرایی آن است. صفحه آرایی کتاب نیز می‌تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت کتاب شما داشته باشد. درحقیقت صفحه آرایی نوعی تبلیغ است که می‌تواند سبب جذب مخاطب شود.

نکات پایانی

شما بعد از گرفتن مجوز از وزارت ارشاد باید چند نسخه از کتاب خود را به این وزارتخانه ارسال کنید. متن و جلد کتاب به انتشارات سپرده شده تا آن را چاپ کند، پس از چاپ و سلفون کشی و صحافی ، کتاب شما آماده است.  اگر بخواهید آن را نشر دهید ، نیاز به دستور چاپ از طرف انتشارات دارید؛ تا هر تعداد کتاب که می‌خواهید، چاپ کنید؛ همچنین  اگر بخواهید آن را اینترنتی به فروش برسانید، باز هم با گرفتن دستور انتشارات آن را در فروشگاه های اینترنتی بارگذاری و به فروش می‌رسانید.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam