مزایا و معایب چاپ دیجیتال

با گسترش تکنولوژی در قرن بیستم، صنعت چاپ نیز پیشرفت‌های زیادی کرد. چاپ دیجیتال یکی از مدرن ترین روش‌های چاپ است که موارد استفاده از چاپ دیجیتال بسیار زیاد است، نمونه هایی از چاپ دیجیتال عبارتند از: صنعت نساجی و چاپ نقوش مختلف بر روی پارچه و لباس، چاپ برگه های مختلف اداری، پوسترها و بروشورها و کاتالوگ‌های مختلف، استندها و تابلوهای تبلیغاتی و … همه و همه به روش دیجیتال چاپ می‌شوند که علاوه بر چاپ دیجیتال می‌توان از روش‌های دیگری نیز استفاده کرد که در ادامه به توضیح مزایا و معایب چاپ دیجیتال نسبت به روش‌های دیگر خواهیم پرداخت. 

در روش چاپ دیجیتال فایل طراحی شده را تبدیل به محصول چاپی می‌کنند. در حقیقت مانند کامپیوتر یک تصویر عادی را به اطلاعات عددی تبدیل کرده و بر اساس صفاتی مثل رنگ و حجم، هر پیکسل نمونه را توصیف می کنند. سپس این اطلاعات را ذخیره کرده و در پایان با فناوری چاپ دیجیتال به یک تصویر عادی تبدیل می کنند. به عبارت ساده تر، طرح مورد نظر خود را، برای اسکن دیجیتالی به کارشناس چاپ داده، وی آن فایل را، بر روی کاغذ یا پارچه یا اقلام دیگر چاپ می‌کند.

در گذشته تصاویر بر روی پارچه، با شابلون و به صورت دستی انجام می‌گرفته است. ولی امروزه چاپ دیجیتال صنعت نساجی را، بسیار متحول کرده، تا آنجا که، علاوه بر راحت شدن کار، سبب تنوع و بالا رفتن کیفیت تصاویر نیز شده است. نحوه کار چاپگرها مثل پرینت گرفتن کاغذ می‌باشد و بدون در نظر گرفتن محدودیت رنگ و بر روی هر نوع جنس پارچه ای هر تصویری قابل چاپ می‌باشد.

چاپ افست چیست؟

چاپ افست برای چاپ هایی با حجم بسیار بالا استفاده می شود. مانند چاپ روزنامه، تراکت و.. در این روش چاپ که از صفحات آلومینیومی استفاده می شود تصاویر را بر روی یک روکش لاستیکی منتقل می‌کنند و آن را به صورت چرخشی روی کاغذ چاپ می‌کنند. در این روش که برای چاپ های انبوه استفاده می‌شود، جوهر مستقیم به کاغذ انتقال نمی یابد و به همین دلیل تکثیر رنگ ها دقیق و بسیار تمییز در می آید.

چاپ دیجیتال یا افست؟

 • وزن مواد: ماشین‌های دیجیتال وزن بین ۸۰ تا ۳۰۰ gsm را می‌پذیرند و در صورت وزن بالاتر باید از چاپ افست استفاده کرد.
 • نوع مواد: ماشین چاپ دیجیتالی، در نوع مواد دارای محدودیت هستند. برخی مواد به دلیل سختی که دارند، به خوبی چاپ نمی شوند.در حالی که در افست به این صورت نیست.
 • طول اجرا: چاپگرهای دیجیتال، برای کارهایی با طول اجرای کمتر مناسب تر می‌باشند.
 • زمان اجرا: چاپگرهای دیجیتال نسبت به افست ها سرعت بیشتری در چاپ دارند.
 • کیفیت کار: چاپگرهای دیجیتال امروزه از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند اما اگر به دنبال کیفیت عالی هستید باید از چاپ افست استفاده کنید.
 • دامنه رنگ: دامنه رنگ چاپ افست در سطح بالاتری نسبت به دیجیتال قرار دارد.
 • جوهرهای متالیک: در چاپ دیجیتال، متالیک خوب تولید نمی‌شود و بهتر است از افست استفاده شود.
 • اشعه ماوراء بنفش: بر روی چاپ دیجیتال قرار نمی گیرد و بهترین گزینه افست است.

برای اطلاع از قیمت به روز و مشاوره در خصوص چاپ دیجیتال و طراحی با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۳۱۸۵ و یا شماره ۷۷۴۵۲۲۲۴  ، ۷۷۲۴۲۹۱۵  تماس بگیرید.

مزایا و معایب چاپ دیجیتال

هرگونه روش چاپ در ایران دارای مزایا و معایب متعددی است که چاپ دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست در ادامه به توضیح مزایا و معایب چاپ دیجیتال خواهیم پرداخت:

مزایای چاپ دیجیتال نسبت به دیگر چاپ ها

 1. سرعت بالا در تحویل پروژه های چاپی
 2. آسان بودن کار با دستگاه چاپ
 3. طیف رنگی استاندارد
 4. عدم محدودیت در سایز کاغذ
 5. مقرون به صرفه در تیراژهای پایین
 6. کیفیت و ظرافت در چاپ
 7. امکان تغییر اطلاعات چاپ در هر زمان
 8. هزینه کمتر برای کارهای کوتاه مدت 
 9. داشتن قابلیت چاپ در تعداد کم (حتی ۱ عدد)
 10. پر کاربرد بودن این نوع از چاپ

معایب چاپ دیجیتال

اگرچه چاپ دیجیتال دارای مزایای بیشماری است اما معایبی نیز دارد که در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

 • در پروژه‌های با تیراژ بالا، هزینه زیادی دارد و صرفه اقتصادی ندارد.
 • به لحاظ متریال چاپی محدودیت وجود دارد.
 • انتخاب گرماژ کاغذ محدودیت دارد.
 • دامنه رنگی کمتری دارد (رنگ ها در چاپ دیجیتال استاندارد هستند).

پروژه‌های مناسب چاپ دیجیتال

 • در پروژه‌هایی که زمان و سرعت نقش اساسی دارد.
 • در پروژه‌هایی که متریال خاصی برای چاپ مدنظر نیست.
 • در پروژه‌هایی که رنگ خاصی مد نظر نیست. (چون رنگ ها در چاپ دیجیتال استاندارد هستند و طیف کمتری را دارند.)
 • در پروژه‌هایی که در ابتدا باید نمونه کار دیده شود. 
 • در پروژه هایی که کوتاه مدت و با تیراژ پایین هستند. 

پیش بینی آینده چاپ دیجیتال

دنیای دیجیتال در اعماق زندگی بشر وارد شده است و به سرعت در حال تغییر و رشد است. چاپ دیجیتال در این سیر تغییر و تحول از پوشاک تا دکوراسیون منازل را فرا گرفته است. و هیچ کس نمی‌تواند این موضوع را انکار کند؛ ولی باید این نکته را در نظر داشت، که تکنولوژی چاپ دیجیتال در مراحل ابتدایی خود است و برای کارهای کوتاه مدت و اداری مناسب است و اگر به دنبال چاپ با کیفیت هستیم اکنون باید باز هم به سراغ چاپ افست برویم.

همچنین در کشور ما سالهاست که ماشین چاپ دیجیتال با کیفیت به دلایل مختلف مانند نرخ ارز و تحریم و.. کمتر وارد شده است و همچنین بسیاری از افراد با چاپ دیجیتال به صورت سنتی رفتار کرده و با آن مخالف هستند اما اگر بتوانیم خود را با آن هماهنگ کنیم و از تغییرات نهراسیم می توانیم در این صنعت رشد و پیشرفت کنیم.

برای رسیدن به این منظور، باید کارگران صنعت چاپ ،بیشتر از رنگ و چاپ، از نرم افزارهای دیجیتال آگاهی پیدا کنند و کارفرمایان برای رقابت بیشتر در بازار به دنبال دستگاه های دیجیتال پیشرفته تر باشند. مثلاً در سال ۲۰۱۷ در بازار جهانی و در بازار لیبل و بسته بندی اجناس و کالاها به وسیله چاپ دیجیتال، توانسته‌اند حدود ۲/۱۳ میلیارد دلار سود داشته باشند،که این مبلغ ، نشان دهنده ظرفیت بالای سرمایه گذاری در این بخش است. 

چاپ دیجیتال به دلیل مزایایی که نسبت به دیگر چاپ ها دارد مانند قیمت پایین، هزینه کم نگهداری، اجرای پر سرعت و ارزان بودن در پروژه های کوتاه مدت طرفداران بسیار زیادی را در دنیا پیدا کرده است. در کنار مزایای چاپ دیجیتال استفاده کمتر از پلاستیک و مرکب نیز می تواند آسیب های کمتری به محیط زیست بزند .

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam