نحوه محاسبه هزینه چاپ افست

نحوه محاسبه هزینه چاپ افست

چاپ افست متشکل از یک سطح لاستیکی و یک سطح فلزی است که به آن زینک می‌گویند؛ در چاپ افست ابتدا طرح مورد نظر روی صفحه‌ای فلزی (زینک) منتقل می‌شود، سپس مواد شیمیایی به این صفحه اضافه می‌شود. زینک را به دور اولین استوانه می‌پیچند، طوری‌ که طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برگردد. کاغذ سفیدی که به دور استوانه ی سوم پیچیده می‌شود، سبب می‌شود طرح یا متن را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم گرفته و چاپ کند. سرعت کار در دستگاه‌های چاپ افست بسیار بالاست.

برای اطلاع از قیمت به روز و مشاوره در خصوص چاپ افست با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۳۱۸۵ و یا شماره ۷۷۴۵۲۲۲۴  ، ۷۷۲۴۲۹۱۵  تماس بگیرید.

دلایل استقبال چاپ افست

  • کیفیت چاپ و رنگ بالا، نسبت به دیگر چاپ‌ها
  • امکان طراحی با رنگ های خاص مثل نقره‌ای ،طلایی و فسفری
  • قابلیت چاپ بر روی هر نوع کاغذ
  • قابلیت چاپ در تیراژ بالا
  • نداشتن محدودیت چاپ بروی هر سطح و هر ضخامتی
  • بالا رفتن طول عمر ورق‌های چاپی

مقایسه چاپ افست در هزینه با چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال برای مشاغلی بهتر است، که محصولات چاپی با تیراژ پایین را دارند و در مقابل برای مشاغلی که محصولات چاپی با تیراژ بالا لازم دارند، بهترین گزینه استفاده از چاپ افست است، زیرا که در فرایند چاپ دیجیتال برای حجم بالا، باید هزینه زیادی پرداخت کرد.

چاپ افست مناسب کسانی است که عجله ای در کار ندارند، و سرعت در کار در اولویت‌شان نمی باشد؛ اما افرادی که زمان کمی دارند روش‌های دیگر چاپ را امتحان می‌کنند. علت این امر هم تهیه زینک می‌باشد. تهیه زینک، زمانی بین ۵ تا ۱۵ روز طول می‌کشد و تا پایان پروژه شما می‌توانید با همان زینک ‌ها کار را به اتمام برسانید . به همین دلیل است که می‌گویند چاپ افست در تیراژهای بالا حداقل ۱۰۰۰ نسخه و حداکثر ۵۰۰۰ نسخه باید باشد تا مقرون به صرفه باشد.

مکانیزم رنگ و طراحی در هزینه چاپ افست

طرح و رنگ مورد نظر شما می‌تواند از عوامل موثر در افزایش یا کاهش قیمت تمام شده چاپ دانست. هر چقدر طراحی شما، طرح خاص‌تری باشد، پس ممکن است قیمت آن نیز افزایش یابد. اگر می‌خواهید کار طراحی شما افزایش قیمتی نداشته باشد، بهتر است کار طراحی را نیز به چاپ‌ خانه بسپارید، در این حالت افزایش قیمتی وجود نخواهد داشت. اما اگر بخواهید کار طراحی حرفه‌ای داشته باشید، باید از یک طراح مجرب استفاده کنید، تا هر آن‌چه در ذهن شماست را پیاده کند بنابراین هزینه آن نیز بالاتر می‌رود.

نکته دیگر در رنگ به کار رفته در چاپ افست است. دستگاه چاپ افست با چهار رنگ کار می‌کند. گروه رنگی CMYK از ترکیب چهار رنگ قرمز، آبی، زرد و سیاه تشکیل شده‌اند. معمولاً طرح ارائه شده برای چاپ افست، با گروه رنگی CMYK تنظیم می‌شود. چاپ افست چهار رنگ، چهار بار در طول دستگاه تکرار می شود. چهار رنگ بودن دستگاه چاپ افست، از طریق تعداد ستون های رنگ به راحتی صورت می‎گیرد.  به همین دلیل در برآورد کردن هزینه چاپ،اندازه و سایز برگه (برگه A4,A3,A5,…)  ابعاد دستگاه‌های چاپ افست، (دستگاه تک ورقی، دو ورقی، ۴/۵ ورقی و …) اندازه و تعداد رنگ ( از یک تا ۵ رنگ می‌توان انتخاب کند و هر سیلندر مربوط به یک رنگ می‌باشد.) تعداد رنگ های به کار برده شده (رنگ‌های خاص مثل طلایی،نقره ای و …) کمپانی تولید کننده و سال تولید دستگاه، همه و همه در نحوه محاسبه هزینه چاپ نقش به سزایی دارند.

 نحوه محاسبه هزینه چاپ افست

نحوه محاسبه قیمت چاپ در دستگاه های چاپ افست به عواملی بستگی دارد :

  • تیراژ: تیراژ ۱ تا ۵۰۰۰ برگ، هزینه ثابتی برای چاپ دریافت می شود ( همانطور که قبلاً اشاره شد حداقل تیراژ چاپ افست ۱۰۰۰ و حداکثر ۵۰۰۰ نسخه است و از ۵۰۰۰ نسخه به بعد هزینه کمتر می‌شود؛ چون نیازی به تهیه کردن زینک جدید نیست. لذا با افزایش تیراژ چاپ هزینه چاپ هر برگ اضافه نمی‌شود.)

از این رو گفته می‎شود که در چاپ افست تیراژهای پایین مقرون به صرفه نیست و بیشتر برای تیراژهای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • تعداد کاغذ مصرفی: به دلیل بالا رفتن قیمت کاغذ، مقدار کاغذ مصرفی دستگاه چاپ افست نیز در هزینه نقش بسیار مهمی دارد. گاهی کاغذ مصرفی رول و گاهی ورق می باشد. تفاوت چاپ افست رول و ورقی در نوع تغذیه کاغذ دستگاه است. در چاپ افست با کاغذ ورقی، از کاغذهای برش خورده با اندازه‌های معین استفاده می‌شود. معمولاً این کاغذهای برش خورده دارای دور ریز بیش‌تری هستند، تا کاغذهای رول، پس استفاده از کاغذهای رول در چاپ افست به صرفه تر است.
  • نوع و اندازه دستگاه چاپ افست: دستگاه چاپ افست GTO (یک ورقی)، یکی از بهترین دستگاه‌های چاپ افست در تیراژ پایین (تا ۵۰۰۰ برگ) می‌باشد. زیرا بسیار کم هزینه می‌باشد و با آن می‌توان انواع تراکت‌های تبلیغاتی و… را به چاپ رساند. یا دستگاه چاپ افست (۲ ورقی) به دلیل سرعت و کیفیت بسیار عالی این دستگاه و هزینه مناسب آن این دستگاه نیز یکی از بهترین دستگاه‌های چاپ افست است.

دستگاه چاپ افست (۴/۵ ورقی)، دارای هزینه نگهداری و چاپ بیشتر است و فقط در پروژه‌های بزرگ از آن استفاده می‌شود. پس اینکه پروژه تحویل داده شده به چاپ‌خانه مناسب با کدام دستگاه باشد نیز در برآورد هزینه بسیار مهم است.

چاپ تبلیغاتی و برآورد هزینه‌ها با چاپ افست

زمانی که کاری تبلیغاتی دارید، بودجه‌ای که تعیین کرده‌اید، را مد نظر قرار داده و با کارشناسان حرفه‌ای در زمینه چاپ، در میان بگذارید تا آنها شما را راهنمایی کنند.

مثلاً اگر می‌خواهید کاتالوگ چاپ کنید، تعداد تیراژ کاتالوگ بسیار مهم است، بعد از آن نوع کاغذ، نوع جلد، اندازه‌ی کاتالوگ و برگه‌های آن، رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن کاتالوگ و …  همه و همه تأثیر بسیار زیادی در هزینه های چاپ دارد.

یا اگر می‌خواهید یک ست اداری مثل پاکت، سربرگ، کارت ویزیت، کاغذ یادداشت، و … برای کار خود داشته باشید جنس مواد اولیه، اندازه و بسیاری موارد دیگر را باید در نظر بگیرید چون همه این عوامل در قیمت تمام شده کار شما تأثیر بسیار زیادی دارند.

یا اگر فولدر می‌خواهید تهیه کنید، نوع برجستگی، اندازه، برش کار همه و همه در میزان افزایش قیمت تمام شده کار نقش به‌سزایی دارند.

برخی محصولات تبلیغاتی حتی بعد از چاپ نیز باید بر روی آن ها اقداماتی انجام شود مثل خط انداختن بروشورها یا برش دادن ورق‌ها یا باید برخی محصولات تبلیغاتی را روکش مخصوص زد تمامی این اقدامات سبب تغییر هزینه شما می‌شود.

برای اطلاع از قیمت به روز و مشاوره در خصوص چاپ افست با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۳۱۸۵ و یا شماره ۷۷۴۵۲۲۲۴  ، ۷۷۲۴۲۹۱۵  تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam