چاپ افست چهار و نیم ورقی

چاپ افست چهار و نیم ورقی

ماشین‌های افست از زینک فلزی، پوشش پلاستیکی، سیلندرهای افست و غلتک مرکبی تشکیل شده‌اند. این سیلند‌رهای پلاستیکی، انعطاف‌پذیری بسیار خوبی دارند به همین دلیل می‌توان عمل چاپ را  روی فلز یا پلاستیک، یا چرم و یا کاغذهای مختلف انجام داد. در واقع چاپ افست محدودیت‌ خاصی ندارد و می توان با آن، هر نوع کاغذی با هر نوع ضخامت و جنسی را چاپ کرد؛ بنابراین با آن می‌توان انواع کتاب‌ها و بروشورها و … در تعداد بالا چاپ کرد. یکی از ماشین‌های چاپ افست، چاپ افست چهار و نیم ورقی است.

در ماشین افست مرکب از غلتک ها مرکبی خارج شده و به زینک فلزی رسیده و از آنجا بر روی زینک پلاستیکی منتقل می‌شود. سپس تصویر زینک پلاستیکی، با فشار دستگاه، بر روی کاغذ چاپ می‌شود و از ماشین چاپ خارج می‌شود. کاغذ چاپی وارد گرم‌ خانه می‌شود؛ تا تصویر طرح شده خشک شود. سپس وارد غلتک‌های سرد شده، تا از هرگونه لکه شدن کاغذ توسط مرکب جلوگیری کنند. این ماشین ها به دلیل گنجایش بالا و سرعت زیاد، گزینه بسیار خوبی برای چاپ های انبوه مثل روزنامه است.

برای اطلاع از قیمت به روز و مشاوره در خصوص چاپ کتاب با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۳۱۸۵ و یا شماره ۷۷۴۵۲۲۲۴  ، ۷۷۲۴۲۹۱۵  تماس بگیرید.

چاپ افست و صرفه اقتصادی

در سیستم چاپ افست نقش اساسی با زینک هاست و هر چهار زینک مربوط به یک پروژه می‌باشد و برای پروژه جدید باید زینک جدید نیز تهیه شود، و تهیه این زینک ها زمانی بین پنج تا پانزده روز را می برد، این سیستم چاپی نمی تواند پروژه هایی با تیراژ کم را تهیه کند، اگر بخواهیم کاری با صرفه اقتصادی و کیفیت عالی داشته باشیم،  باید پروژه ای با حداقل تعداد ۱۰۰۰ نسخه و حداکثر ۵۰۰۰ نسخه را برای چاپ آماده کنیم. این زینک‌های آلومینیومی، برای حداکثر ۵۰۰۰ نسخه چاپی قابل استفاده هستند، پس می‌توان نتیجه گرفت، که در فرایندهای چاپی با تیراژ بالا، چاپ افست دارای صرفه اقتصادی بسیار زیادی است. زیرا با افزایش تعداد نسخه ها تا ۵۰۰۰ نسخه، دیگر لازم نیست، هزینه مجددی برای زینک جدید، پرداخت شود. به همین دلیل است که می‌گویند چاپ افست در حجم بالا بسیار با صرفه است.

در اینصورت علاوه بر این‌ که دارای صرفه اقتصادی است، کار چاپ نیز تمیز و با کیفیت تولید شود. معمولاً این چاپ ها بر روی کاغذ، فلز، و نایلون انجام می‌گیرد.

همچنین به دلیل چاپ چهار مرحله ای، چاپ افست، پرینت نهایی دارای کیفیت بسیار بالایی است. چون در هر مرحله اگر نقص و عیوبی داشته باشد، توسط رنگ ها در مرحله بعد پوشانده می شود. و بنابراین پرینت نهایی بسیار با کیفیت است.

انواع دستگاه های افست

 • دستگاه چاپ افست رول
 • دستگاه چاپ ملخی
 • دستگاه چاپ افست GTO (یک ورقی)
 • دستگاه چاپ افست (۲ ورقی)
 • دستگاه چاپ افست ( ۴/۵ ورقی)

در این مقاله ما می‌خواهیم با چاپ افست چهار و نیم ورقی آشنا شویم، نحوه کار دستگاه را دانسته و بدانیم بیشترین کاربرد دستگاه چاپ افست (۴/۵ ورقی) چیست؟

چاپ افست چهار و نیم ورقی

همانطور که قبلاً ذکر شد، در چاپ افست از سیلندر برای تزریق جوهر روی کاغذ استفاده می‌شود. و اندازه سیلندرها در دستگاه‌های مختلف چاپ افست با هم متفاوت است.  اندازه سیلندر دستگاه چاپ افست ۴/۵ ورقی ۷۰*۱۰۰ سانتی‌متر می‌باشد. این دستگاه چاپ، بزرگترین اندازه چاپ افست می‌باشد. در پروژه‌های بزرگ و با تیراژ بالا، این دستگاه یکی از بهترین دستگاه‌های چاپ افست است. این اندازه تقریباً معادل ۲۸*۴۰ اینچ بوده که به آن واید پیپر هم گفته می‌شود.

چگونگی کار دستگاه چاپ افست چهار و نیم ورقی

احتمالاً دو گروه رنگی RGB و CMYK را می‌شناسید و می‌دانید که گروه رنگ به کار رفته در چاپ افست، CMYK است. این ترکیب گروهی که به آن گروه ثانویه می‌‌گویند، شامل چهار رنگ اصلی زرد، ارغوانی، فیروزه‌ای و مشکی است، که در چهار سیلندر مختلف، طرح‌ها را چاپ می‌کنند. با استفاده از چاپ ۴/۵ ورقی، می‌توانید از طرح‌های سیاه و سفید ساده گرفته تا طرح‌های کاملا رنگی را با کیفیت عالی پرینت بگیرید.

معمولاً در چاپ افست، تعداد سیلندر بسته به تعداد، رنگ طرح، با هم متفاوت هستند. تعداد سیلندرها بین یک تا ۵ عدد متغیر است. برای طرح‌های سیاه و سفید معمولاً از یک سیلندر استفاده می‌کنند؛ مثل صفحات کتاب‌ها و برخی مجلات سیاه و سفید، اما پروژه هایی که دارای طرح رنگی است، معمولاً از دستگاه چاپ افست چهار و نیم ورقی استفاده می‌کنند؛ این دستگاه براساس رنگ‌های به کار رفته در طرح دارای سیلندرهای متفاوت است. هر کدام از این سیلندرهای پر شده از رنگ، با یک ورق فلزی یا پلاستیکی پوشانده که  طرح اولیه روی این ورق های فلزی و یا پلاستیکی حک شده است. پس از آن این ورق‌ها، با جوهر سیلندرها در تماس قرار میگیرد، و به این ترتیب ورق‌ها جوهررا به خود می‌گیرند. با گذر کاغذ از زیر سیلندرهای درحال گردش، قسمت‌های مربوط به هر رنگ توسط سیلندر آن رنگ، روی کاغذ نقش می‌بندد.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که، می‌توان این طرح های رنگی را نیز با دستگاه‌های یک سیلندر نیز انجام داد؛ به این صورت که که سیلندر با هر بار گردش یک رنگ را به کاغذ انتقال ‌دهد؛ ولی کیفیت این نوع کار، به‌خوبی ماشین‌های چند سیلندری نخواهد بود.

بیشترین کاربرد چاپ افست چهار و نیم ورقی

چاپ افست ۴/۵ ورقی برای پروژه هالی با تیراژ بالا، بسیارمناسب است. حتی می‌توان فرمت‌های کوچک‌تر را هم به‌صورت چندتایی، روی این صفحات چاپ کرد. این دستگاه چاپ بسیار با صرفه و درعین حال باکیفیت است، و روش پرینت گرفتن آن نیز بسیار راحت می باشد

با دستگاه چاپ افست ۴/۵ ورقی با کیفیت عالی می‌توان محصولات زیر را به چاپ رساند:

 • روزنامه‌ها :یکی از رایج‌ترین موارد چاپ افست است؛ چون بسیار با صرفه می‌باشد.
 • کتاب و مجلات مختلف: به دلیل کیفیت خوب چاپ افست و صرفه اقتصادی در تیراژهای بالا از چاپ افست چهار و نیم ورقی در چاپ مجلات و کتاب‌ها استفاده بسیار می‌شود.
 • اسناد و ست های ادارای: بسیاری از ست ها و اسناد اداری مهم، برای انتشار در تیراژ بالا توسط چاپ افست انجام می‌گیرد.
 • تبلیغات و بسته بندی: بیشترین استفاده از چاپ افست در زمینه تبلیغات و بسته بندی محصولات است. چاپ افست به دلیل تنوع جنس و بافتی که دارد، می‌تواند ( از کاغذ و مقوا تا پلاستیک و …) را به خوبی چاپ کند.
 • چاپ کاتالوگ و بروشور، پاکت لوح های فشرده، نقشه ها و بسیاری از محصولات دیگر نیز از چاپ افست استفاده می‌شود.

البته که در همه این موارد باید به سایز و ابعاد دستگاه ۴/۵ ورقی توجه شود.

مزایای چاپ افست چهار و نیم ورقی

 • کیفیت عالی تصاویر
 • هزینه چاپ کمتر
 • بالا بودن طول عمر ورق های چاپ (عدم تماس مستقیم با ورق‌ها)
 • قابلیت تنظیم میزان جوهر

معایب چاپ افست چهار و نیم ورقی

 • اگر چه کیفیت تصاویر بالاست اما وضوح عکس پایین است؛ علت آن هم عمل اکسیداسیون صفحات چاپ آلومینیومی است.
 • راه‌اندازی اولیه به خاطر وجود سیلندر‌ها کمی وقت‌گیر و سخت است.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam