همه چیز درباره چاپ دیجیتال ، چاپ دیجیتال چیست ، قیمت چاپ دیجیتال

همه ما خواه ناخواه کم و بیش با چاپ دیجیتال آشنایی داریم. از کپی کردن و پرینت جزوه گرفته تا ترجمه و پایان نامه و تراکت‌های تبلیغاتی که از هر سو به دستمان می‌رسد. کارت‌های عروسی و ترحیم، کارت پستال، سربرگ ها و نامه‌های اداری و دیگر کارت ها جزء چاپ دیجیتال هستند. سوال اصلی این است، این محصولات چگونه چاپ می‌شوند؟ چگونه می‌توان این محصولات را سفارش داد؟ تفاوت بین چاپ دیجیتال و افست چیست؟ چگونه می‌توان به مرکز یا شرکت چاپ دسترسی داشته باشیم؟ برای اینکه همه چیز در مورد چاپ دیجیتال و قیمت چاپ دیجیتال را بدانید و اطلاعاتی کسب کنید با این مقاله همراه شوید.

چاپ دیجیتال چیست ؟

در وهله اول بایستی همه چیز در مورد چاپ دیجیتال را بدانیم: تفاوت عمده چاپ دیجیتال با سایر چاپ ها اعم از افست، لیتوگرافی، گراور و لترپرس در استفاده نکردن از پلیت چاپی می‌باشد. در این شیوه چاپگرها که لیزری و جوهرافشان می‌باشد مستقیما فایل ها را از رسانه دریافت و توسط جوهری که بدون نفوذ است به صورت یک لایه نازک که روی سطح شیشه، کاغذ، چوب، فوم، پارچه، سنگ قرار می‌گیرد چاپ را انجام می‌دهد. بعد از آن برای تثبیت رنگ ها مراحل و فرایند حرارتی و تابش UV بر روی زمینه کار مد نظر انجام می‌گیرد. که این روش نوین در افزایش سرعت و جلوگیری از اتلاف زمان تاثیر بسزایی دارد. چاپ دیجیتال در مقایسه با چاپ های افست هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت. چاپ دیجیتال توسط چاپگرهای large فرمت و لیزری و جوهر افشان حرفه‌ای صورت می‌گیرد. این چاپ در مقایسه با روش‌های سنتی چاپ مثل چاپ افست هزینه بیشتری دارد؛ اما این قیمت بالا معمولاً با صرفه‌جویی در هزینه‌های دیگری که در تهیه پلیت‌های چاپ که در چاپ افست استفاده می‌شود، انجام می‌گیرد و برای تیراژهای کم تعداد قابل جبران است. این روش، امکان چاپ بلافاصله بعد از تقاضا در تیراژ کم را امکان پذیر می‌کند و همچنین امکان تغییر تصاویر و اطلاعات صفحه را در هر برگ چاپی در اختیار ما قرار می‌دهد. در این مقاله به تعرفه چاپ دیجیتال و هزینه های چاپ خواهیم پرداخت. صرفه‌جویی در نیروی انسانی و توان رو به افزایش ماشین‌های چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت و پایین آمدن هزینه تمام شده برای هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ این نوید را به مشتریان خود می‌دهد که این چاپ در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن است.

مزایا چاپ دیجیتال

 • هر نسخه جداگانه ویرایش و چاپ می‌شود.
 • چاپ تصاویر و اطلاعات متفاوت در نسخه ممکن است.
 • چاپ در تیراژ کم ممکن است.
 • سرعت بالا و صرف زمان کمتر
 • چرخش سریع
 • قابلیت چاپ با تیراژ کمتر
 • کاهش تولید زباله های شیمیایی و کاغذی کمتر
 • گسترش روز افزون این دستگاه
 • نزدیک بودن رنگ چاپ به رنگ طرح اصلی
 • چاپ تمام رنگ‌های چاپی به صورت یکجا سبب شده کیفیت چاپی آن بالا باشد.
 • کار کردن با دستگاه دیجیتال بسیار ساده تر و راحت تر از دستگاه افست است و این امر موجب شده است که هر فرد با آموزش مختصر و ساده با این دستگاه کار کند. 

معایب چاپ دیجیتال

 • عدم مطابقت با رنگ
 • پدید آمدن ترک در طرح
 • انتخاب محدود
 • در چاپ‌های بالا مقرون به صرفه نخواهد بود

انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال و نوع کار آن و مراحل انجام آن متنوع بوده و اقسام مختلفی دارد. به همین علت سبب شده خدمات چاپ دیجیتال تنوع زیادی داشته باشد . با توجه به کاربرد، هزینه، کیفیت چاپ و… نوع چاپ برای شما تعیین شود. از جمله روش‌های چاپ دیجیتال اعم از چاپ جوهرافشان، دیجیتال نوری، الکتروفتوگرافی، حرارتی، مارکر لیزری و تصعید رنگ می‌باشد. نکته قابل توجه اینجاست، که می‌توان چاپ را علاوه بر روی کاغذ، روی پارچه نیز انجام داد و این امر موجب می‌شود امکان تبلیغ برای شما افزایش پیدا کند. نکته قابل توجه دیگر که، تفاوت عمده و مهم چاپ دیجیتال با چاپ افست، تفاوت در کاربرد تجاری این دو چاپ است. در ادامه به توضیح مفصل روش‌های چاپ خواهیم پرداخت.

انواع روش‌های چاپ دیجیتال چیست ؟

 1. روش جوهر افشان: با کیفیت‌ترین روش چاپ است و مهمترین فن‌آوری‌های چاپ دیجیتال جوهرافشان و سیستم‌های جوهرافشان با پاشش مرکب را شامل می‌شود.
 2. روش لیتوگرافی: در این روش از دو نوع مرکب جامد پودری (تونر) یا مایع استفاده می‌شود.
 3. روش دیجیتال نوری یا پرتوی: در این روش تصویر از طریق تابش اشعه روی کاغذهای ویژه و حساس به نور مشابه کاغذ عکاسی ایجاد می‌شود و پس از مرحله ظهور تثبیت می‌نمایند. دستگاه‌های این شیوه به فوتولب معروفند که در عکاسی کاربرد فراوان دارد و از کیفیت چاپی بسیار بالایی برخوردارند.
 4. روش حرارتی: در این شیوه از کاغذ حساس به حرارت استفاده می‌شود. در دستگاه‌های کوچک تک رنگ که متداول‌ترین آن‌ها دستگاه‌های فکس هستند.
 5. روش تصعید رنگ: این شیوه از کیفیت و سرعت مناسبی برخوردار است و از درون چاپ حرارتی زاده شده است.

تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال با چاپگرهای لیتوگرافی و افست و… در عدم استفاده آن‌ها از پلیت‌های چاپی است. از رایج‌ترین چاپگرها، چاپگرهای جوهرافشان و لیزری هستندکه تونر را بر روی انواع سطوح مانند کاغذ، کاغذ عکاسی، بوم، چوب، فوم، شیشه، سنگ و…. چاپ می‌کنند.(مثل عکس دوستان و یا فرزندانمان یا طرح دلخواهمان که بر روی لیوان یا ساعت و… می‌زنیم.) در بیشتر فرآیندهای چاپ دیجیتال جوهر مانند شیوه‌های سنتی به داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند. بلکه یک لایه نازک روی سطح چاپی قرار می‌گیرد و در برخی سیستم‌ها امکانی برای تثبیت فایل چاپ شده بر روی سطح چاپی از مواد پوششی که توسط فرآیندهای حرارتی یا تابش یووی انجام می‌گیرد استفاده می‌شود.

کاربردهای چاپ دیجیتال

 1. چاپ در تیراژ محدود: یعنی برخلاف چاپ با دستگاه‌های چاپ سنتی مثل افست از یک عدد تا ۲۰ عدد می‌توان چاپ کرد و حتماً برای چاپ نیاز به تیراژ بالا نیست.
 2. چاپ شخصی شده: یعنی هر نسخه چاپی را می‌توان متفاوت از نسخه قبلی چاپ کرد، مثل کارت تبریک برای اشخاص مختلف

در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت (زینک) و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ، امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد. به همین دلیل این روش برای مصارفی مثل تهیه نمونه یا چاپ محصولات کم تیراژ و سریع کاربرد فراوانی دارد. در سال‌های اخیر فن‌آوری‌های نوین دیجیتال به کارگرفته شده که با استفاده از تکنولوژی نانو در جوهر چاپگرهای دیجیتال جوهر افشان این امکان فراهم شدکه بسیاری از محدودیت‌ها در زمینه سرعت و هزینه تولید کنار گذاشته شود.

در این چاپ با توجه به امکان چاپ در تیراژ محدود می‌توان هر نسخه از محصول چاپی خود را متفاوت با نسخه قبلی چاپ کنید. مثلاً می‌توانید کارت تبریک‌های خود را با تصاویر متفاوت یا کارت پرسنلی با طرح‌های مختلف را در هر دور چاپ کرد. در واقع این کاربرد چاپ دیجیتال امکان چاپ متغیر اطلاعات را به شما می‌دهد.

تفاوت‌های اساسی چاپ دیجیتال با دیگر روش‌های چاپ

 • نبود مراحل پیش از چاپ (لیتوگرافی) سبب شده فرآیند چاپ دیجیتال بسیار کوتاه‌تر از چاپ سنتی (افست) ‌باشد.
 • در چاپ دیجیتال هزینه چاپ، ارتباطی به تعداد نسخه‌های چاپی ندارد و برای هر برگ چاپی هزینه ثابت گرفته می‌شود.
 • در چاپ دیجیتال مواد باطله مثل، کاغذ و مواد شیمیایی کمتر است، زیرا نیاز به رسیدن به رنگ یا تنظیمات زمان چاپ نیست و تنظیمات در درون کامپیوتر انجام می‌شود.
 • در چاپ دیجیتال در هر دور چاپ می‌توان فایل متفاوتی را چاپ کرد. (همان کاربرد چاپ شخصی شده) زیرا در این روش از پلیت (پلیت چاپ به ورق‌هایی از جنس زینک یا روی گفته می‌شود که در دستگاه چاپ افست بر روی لاستیک برای حمل طرح چاپی سوار می‌شود. در صورتی که به روش سنتی لیتوگرافی انجام شود، زینک و اگر توسط دستگاه‌هایی مستقیم از کامپیوتر گرفته شود پلیت می‌گویند.) استفاده نمی‌شود. 

محصولات چاپی به روش دیجیتال

محصولات چاپ دیجیتال به دلیل تنوع بالا و گستردگی در چاپ باعث شده محصولات چاپی زیادی شامل پوستر، کاتالوگ، کارت ویزیت، بروشور، لیبل، سربرگ و… با روش چاپ دیجیتال انجام می‌شود. جهت اینکه همه چیز در مورد چاپ دیجیتال و روش چاپ محصولات آن را بدانید با ادامه مقاله همراه باشید. 

چاپ بروشور دیجیتال

بروشور دفترچه هایی است که اطلاعاتی را درباره محصول مورد نظر در اختیار خریدار قرار می‌دهد. چاپ دیجیتال بروشور براساس صفحات، خطوط تا و تعداد لت (تقسیم شدن کاغذ به صفحات کوچک تر) دسته بندی می‌شود. این صفحات به کاربرد و طراحی بروشور بستگی دارد و هزینه آن بسته به تعداد لت و ابعاد آن نیز متفاوت است.

چاپ پوستر دیجیتال

پوستر آگهی‌هایی با ابعاد بزرگ است که اطلاعاتی درباره یک مراسم یا مشابه آن را در بر دارد. که معمولا در ابعاد A4 و A3 روی کاغذی از جنس گلاسه چاپ می‌شود. برای استحکام بخشی به پوستر و جلوه ویژه آن می‌توان از روکش سلفون و یا لمینیت نیز استفاده کرد.

چاپ لیبل دیجیتال

لیبل نوعی محصول چاپی است که سطح پشت آن قابلیت چسبندگی دارد و روی سطوح مختلف نصب می‌شود. در محصولات مختلفی مانند دسته بندی محصولات، لوازم خانگی و حتی لباس‌ها کاربرد بسزایی دارد.

چاپ سربرگ دیجیتال

سربرگ شامل برگه‌هایی می‌باشد که در بالای صفحات آن اطلاعاتی مختصر و مفید درباره یک شرکت یا یک مجموعه نوشته شده باشد. اطلاعاتی دیگر شامل آدرس، تلفن، آدرس ایمیل، شعار تبلیغاتی آن شرکت یا مجموعه، آدرس وبسایت و… در کنار یا پایین صفحات با توجه به نوع و اندازه سربرگ ثبت شده است.

چاپ تراکت به روش دیجیتال

تراکت‌های تبلیغاتی عمدتا برای آگهی و تبلیغات میدانی استفاده می‌شود. این نوع تبلیغات در کشور رایج شده است که شرکت ها، فروشگاه ها، مغازه داران و سایر مردم برای تبلیغات کار خود از این نوع تراکت‌ها استفاده کنند و بین خانه‌ها و مردم پخش کنند. هر چه تراکت‌ها جذاب تر باشد نتیجه و بازخورد آن به خواسته شما نزدیک‌تر خواهد بود. چاپ تراکت در ابعاد A4، A3 و A5  و در دو نوع سیاه، سفید و رنگی انجام می‌شود.

چاپ کارت دعوت و کارت پستال دیجیتال

کارت های دعوت و کارت های پستال دو نمونه دیگر از انواع چاپ های دیجیتال می‌باشند. از کارت های دعوت جهت دعوت کردن میهمانان برای شرکت و حضور در مراسمی مانند همایش، سمینار و دیگر مراسمات مشابه استفاده می‌شود. کارت پستال نیز همانند کارت های دعوت می‌باشد و تفاوت آن ها در نوع هدف می‌باشد. از کارت‌های پستال برای تبریک و ابراز خشنودی از یک اتفاق خاص و خوشایند استفاده می‌شود.

چاپ کارت ویزیت دیجیتال

کارت ویزیت یکی از کارت های مهم جهت معرفی راه های ارتباطی کسب و کار و تجارت به شمار می‌رود. این نوع محصول از جنس مقوا و بر روی کاغذ هایی با جنس‌های مختلف به چاپ می‌رسند و برای محافظت از این محصول از روکش لمینیت یا سلفون استفاده می‌کنند.

چاپ دیجیتال کتاب

چاپ دیجیتال کتاب، یکی از مناسب ترین روش ها برای چاپ کتاب می‌باشد که چاپ این کتاب در تیراژ پایین و کیفیت بالا انجام می‌گیرد. این روش مناسب افرادی است که قصد دارند اطلاعاتی را درباره هر زمینه ای جمع آوری کنند و به صورت یک کتاب منتشر کنند اما شاید قصد نداشته باشند آن را در تیراژ خیلی بالا به چاپ برسانند. بنابراین می‌توانند از روش چاپ دیجیتال کتاب استفاده نمایند.

قیمت چاپ دیجیتال

در حال حاضر که همه چیز در مورد چاپ دیجیتال را بیان کردیم بایستی درباره قیمت چاپ دیجیتال چنین گفت که قیمت چاپ دیجیتال عمدتا به طور مستقیم با نوع محصول و تعداد سفارش و ابعاد، جنس کاغذ و… ارتباط دارد. به طور کلی این روش برای سفارشات با تعداد محدود و در تیراژ پایین مناسب است. استفاده از آن در سفارشات بالا اقتصادی نخواهد بود و برای چاپ محصولات با تیراژ بالا توصیه می‌شود از چاپ افست استفاده نمایید.

برای اطلاع از قیمت به روز و مشاوره در خصوص چاپ و طراحی با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۳۱۸۵ و یا شماره ۷۷۴۵۲۲۲۴  ، ۷۷۲۴۲۹۱۵  تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam