چاپ مجله رنگی

مجله ها از دیرباز در انواع مختلف روزانه، ماهانه، هفتگی و … چاپ می‌شدند و طرفداران بسیاری دارند. یکی از ویژگی‌های مهم مجله‌ها رنگی بودن آن است، مجله ها در انواع مختلف تجاری، تبلیغاتی، آموزشی و اقتصادی و … چاپ می‌شوند، چاپ مجله عموماً با هدف سرگرمی و یا ارائه تبلیغات یک محصول تهیه می‌شود و به همین دلیل در تیراژ بالا چاپ می‌شود. چاپ مجله رنگی در انواع مختلف و تعداد مختلف انجام می‌شود که در ادامه به شرح کلیه این موارد خواهیم پرداخت.

انواع مجله

مجله یک نوع از نشریه ادواری است که که در زمان خاص منتشر می‌شود، در کل مجله‌ها امروزه به دو نوع دیجیتال و چاپی تقسیم می‌شوند، که این دو نوع در کل از نظر ماهیت و هدف چندان تفاوتی ندارند و تنها روش ارائه محتوا به مخاطب به دو روش متفاوت شکل خواهد گرفت.

مجلات به لحاظ ویژگی‌های مختلفی که دارند به شرح زیر است:

  1. به لحاظ زمان انتشار مجله (مجله‌های روزانه، هفتگی، ماهانه)
  2. به لحاظ موضوعی (مجله‌های عمومی و تخصصی با موضوعات مختلف)
  3. به لحاظ ساختاری (نوع صحافی مجله شامل مفتول ساده، لوپ، سیمی و …)

علاوه بر موارد گفته شده مجله‌ها به دو صورت رنگی و سیاه سفید هستند که چند سالی است مجله سیاه سفید نسبت به مجله رنگی کمتر کاربرد دارد.

انواع چاپ مجله رنگی

چاپ مجله‌ها در دو نوع افست و دیجیتال است، چاپ دیچیتال به چاپی گفته می‌شود که با تیراژ محدود مجله به چاپ می‌رسد و منظور از چاپ افست، چاپ مجله با تیراژ بالا است. به دلیل ماهیت مجله به دلیل آنکه به تعداد انبوه از مجله‌های ماهیانه، روزانه و یا هفتگی نیاز است، چاپ افست بیشتر از چاپ دیجیتال کاربرد دارد، اما در صورتی که مجله برای اهداف تبلیغاتی و تجاری طراحی شده باشد و به تعداد انبوه نیازی نباشد معمولاً از چاپ دیجیتال استفاده می‌شود.

چاپ مجله رنگی

تفاوت مجله با کاتالوگ

در بعضی مواقع ممکن است افراد تمایزی بین کاتالوگ و مجله قائل نشوند اما این دو مورد با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند اولین تفاوت در اهداف آنهاست، معمولا کاتالوگ برای اهداف تجاری و ارائه محصول و خدمات بیشتر استفاده می‌شود اما مجله برای بسیاری از اهداف عمومی و یا اختصاصی تهیه می‌شود. تفاوت دیگر مجله با کاتالوگ در جنس کاغذ مورد استفاده است، برای کاتالوگ از کاغذهای ضخیم در چاپ استفاده می‌شود اما در مجله از کاغذهای گلاسه با گرماژ پایین استفاده شده و همین امر موجب می‌شود تا مجله نسبت به کاتالوگ مقرون به صرفه‌تر باشد.

اهمیت طراحی در چاپ مجله رنگی

ممکن است بارها طراحان آماتور با این مشکل رو به رو شده باشند که طرحی جذاب برای جلد و یا صفحات یک مجله طراحی کرده باشند اما در چاپ نتیجه مورد نظر و مطلوب خود را نگرفته باشند. این امر به دلیل عدم آگاهی از صفحه آرایی استاندارد برای مجله و همچنین اصول اصلی و استاندارد مجله هنگام چاپ است برای مثال دانستن اصول مربوط به صفحه آرایی هر مجله متناسب با سایز استاندارد مجله برای قطع خشتی بزرگ، قطع وزیری، قطع رحلی، قطع سلطانی و … بسیار کمک کننده خواهد بود تا آنچه طراحی می‌شود با آنچه چاپ می‌شود در قالب یک پکیج کامل ارائه شود تا مخاطب هر نوع مجله‌ای ( اقتصادی، خبری، عمومی و ..) را به خود جذب نماید.

مراحل چاپ مجله رنگی

برای داشتن یک مجله و برای اینکه مجله طراحی شده شما به مرحله‌ی چاپ برسد بایستی یک سری اقدامات انجام گیرد، این فعالیت‌ها به یکدیگر پیوسته هستند و هر یک از افراد از طراح تا مسئول چاپ بایستی با یکدیگر هماهنگ باشند:

  • طراحی: پیش از این درباره اهمیت طراحی در چاپ مجله توضیحات مفصلی دادیم، آنچه که در طراحی مهم است دانستن اصول اصلی طراحی و هماهنگ بودن طراح با چاپگر است، در صورتی که طراح ماهری هستند اما تا به حال در زمینه طراحی مجله رنگی تجربه لازم را ندارید با افرادی که در این زمینه تجربه لازم را دارند مشورت کرده و از تجربیات آنها متناسب با مجله مورد نیاز خود استفاده نمایید.
  • ویراستاری نوشته‌ها: ممکن است طراح مجله به اصول نگارشی و املایی و دستوری مجله تسلط لازم را نداشته باشد به همین دلیل لازم است از یک ویراستار کمک بگیرید تا مطالب نوشته شده را براساس اصول نگارشی ویراستاری نماید
  • طراحی جلد مجله: یکی از مهم ترین قسمت‌های تهیه مجله، طراحی جلد مجله است، اگر مجله شما از نوع تبلیغاتی و ارائه محصولات باشد این اهمیت دو چندان می‌شود، به همین دلیل طرح روی جلد مجله بایستی جذاب و گیرا باشد و مخاطب را جذب کند تا محتوای داخل مجله را مطالعه نماید، بنابراین برای رقابت با رقیبان خود در زمینه فعالیت خود حتماً به طراحی روی جلد مجله توجه ویژه‌ای داشته باشید.
  • انتخاب قطع مناسب برای چاپ مجله : قطع مجله به سایز و اندازه (طول و عرض) مجله در چاپ گفته می‌شود، قطع‌های معروف برای چاپ مجله شامل قطع وزیری، رقعی، رحلی و … است که معمولاً قطع مناسب و استاندارد مجله، قطع رحلی که در سایز ۲۱*۲۸ یعنی اندازه کاغذ A4 است.
  • چاپ اولیه مجله: برای اینکه مشکل طراحی مجله شما معلوم شود لازم است پیش از چاپ انبوه یک چاپ اولیه از کار انجام شود تا ایرادات طراحی و یا محتوای مجله مشخص گردد، اینکه بدون چاپ اولیه و تأیید نهایی مجله را چاپ انبوه نمایید به نظر کار عقلانی نیست. بهترین کار این است طرح خود را به عنوان نمونه چاپ کنید و پس از تأیید نهایی آن را چاپ نهایی کنید.
  • چاپ نهایی مجله: در صورتی که در مرحله چاپ اولیه مشکلی وجود نداشت و یا پس از اصلاح ایرادات موجودات می‌توانید مجله مورد نظر خود را با تیراژ بالا به چاپ برسانید.

تعرفه چاپ مجله رنگی

آخرین موضوعی که لازم است نسبت به آن آگاهی داشته باشید قیمت چاپ مجله رنگی با در نظر گرفتن سایز، تیراژ، نوع چاپ، تعداد صفحات و جنس کاغذ است. در جدول زیر شرح کاملی از قیمت چاپ مجله آورده شده است:

سایز تیراژ نوع چاپ تعداد صفحات جنس کاغذ قیمت ( تومان )
A4 ۵۰۰ عدد چهار رنگ ۸ صفحه گلاسه ۱۳۵ گرم از ۱.۲۰۰.۰۰۰ تا ۱.۶۶۰.۰۰۰
A4 ۵۰۰ عدد چهار رنگ ۱۲ صفحه گلاسه ۱۳۵ گرم از ۲.۲۰۰.۰۰۰ تا ۲.۴۰۰.۰۰۰
A5 ۵۰۰ عدد چهار رنگ ۸ صفحه گلاسه ۱۳۵ گرم از ۹۰۰.۰۰۰ تا ۱.۱۰۰.۰۰
A5 ۵۰۰ عدد چهار رنگ ۱۶ صفحه گلاسه ۱۳۵ گرم از ۱.۴۰۰.۰۰۰ تا ۱.۷۰۰.۰۰۰

توجه داشته باشید هرچه تعداد تیراژ و صفحات و جنس گلاسه بیشتر شود، تعرفه چاپ با توجه به جدول بالا افزایش خواهد یافت.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam