چاپ کاتالوگ رنگی

کاتالوگ یکی از ابزارهای مناسب تبلیغاتی است، قالباً کاتالوگ‌ها شامل اطلاعات و ویژگی‌های مربوط به یک محصول است که به وسیله آنها ویژگی‌های یک محصول یا خدمت به سادگی به مشتری و مخاطب ارائه می‌شود، ممکن است کاتالوگ ها با اهداف زیادی طراحی و تهیه شوند، بعضی از کاتالوگ‌ها برای ارائه ویژگی ها و چگونگی استفاده از یک محصول و برخی دیگر با هدف معرفی و اقناع مخاطب برای خرید آن محصول به کار می‌رود، پیش از تهیه یک کاتالوگ بایستی به این موضوع دقت کامل داشته باشید که هدف از طراحی این کاتالوگ چیست و مخاطب شما کیست؟ چاپ کاتالوگ رنگی به همراه چاپ کاتالوگ چهار رنگ در این متن به صورت کامل شرح داده خواهد شد، اما پیش از آن بایستی برخی موضوعات مهم دیگر در تهیه یکی کاتالوگ توضیح داده شود. پس تا پایان با ما همراه باشید.

کاتالوگ رنگی چیست؟

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که کاتالوگ با پیشرفت علم در بین کسب و کارها رواج پیدا کرده است، اما این دیدگاه درستی نیست، نخستین کاتالوگ برای اولین بار در قرن ۲۰ در کشور ایتالیا و برای فروش تعدادی کتاب طراحی شده بود.

کاتالوگ‌ها مجموعه‌ای از نوشته‌ها و عکس‌ها و المان‌های رنگی هستند که نحوه چیدمان و طراحی عناصر با یکدیگر در هر کاتالوگ نقش تأثیرگذاری در ارتباط موثر با مخاطب دارد. طراحی و چیدمان برای هر کاتالوگ بستگی زیادی به موضوع و هدف آن دارد، کاتالوگها در انواع صنعتی، هنری، تبلیغاتی و … طراحی می‌شوند.

امروزه به دلیل پیشرفت فناوری کاتالوگ‌های دیجیتال نیز بسیار رواج یافته‌اند، کلیه مراحل ایده و طراحی تا خروجی نهایی در این نوع از کاتالوگ در فضای سیستمی انجام می‌شود و نسخه نهایی به صورت فایل در اختیار مخاطبان قرار داده می‌شود، از جمله مزایای کاتالوگ دیجیتال این است که در هر زمان و بدون محدودیت مکانی مشتری امکان در اختیار داشتن آن را دارد همچنین به دلیل عدم چاپ کاغذی مقرون به صرفه تر است.

کاتالوگ رنگی شامل چه قسمت‌هایی است؟

کلیه کاتالوگ ها دارای تو بخش عمده هستند یکی جلد و دیگری صفحات داخلی کاتالوگ.

جلد کاتالوگ عمدتاً ضخیم است و به دلیل اهمیت آن اغلب بسیار جذاب و گیراست، صفحات داخلی کاتالوگ نیز اغلب از جنس گلاسه است، چیدمان صفحات داخلی اغلب یکدست هستند یعنی از کادر و فونت و تصاویر یکسان در تمام صفحات متناسب با یکدیگر و در راستای اهداف استفاده می‌کنند.

فرق کاتالوگ با بروشور چیست؟

ممکن است افراد زیادی کاتالوگ و بروشور را به یکدیگر مشابه بدانند و تمایزی بین کاتالوگ و بروشور قائل نشوند، کاتالوگ و بروشور ممکن است به لحاظ ظاهر اندکی شبیه به یکدیگر باشند و تحت الفظی افراد این دو ابزار تبلیغاتی را به جای یکدیگر استفاده کنند اما در عمل تفاوت های بسیاری دارند:

  1. کاتالوگ‌ها بسیار مفصل درباره خدمات و یا محصول یک مجموعه توضیح می‌دهند و تعداد صفحات آن بسیار زیاد است، اما بروشور به صورت جزئی به موضوعات می‌پردازد و تنها یک شمای کلی از کار را ارائه می‌دهد.
  2. تعداد برگه‌های کاغذ استفاده شده و ضخامت کاغذ در کاتالوگ بسیار بیشتر از بروشور است و بالطبع هزینه چاپی کاتالوپ بسیار بیشتر از بروشور خواهد بود.
  3. بروشورها به صورت عمده و در تعداد زیاد چاپ می‌شود اما کاتالوگ در تعداد محدود بیشتر قابل چاپ هستند.
  4. اندازه استاندارد کاتالوگ ها بیشتر A4 و A5 است اما بروشورها امکان چاپ در ابعاد دیگر رو هم دارند.

مراحل چاپ کاتالوگ رنگی چیست؟

  • در قدم اول پیش از هر کاری ایده اصلی و پس از آن طراحی جلد و صفحات کاتالوگ از اهمیت بالایی برخوردار است، توجه داشته باشید قالب استاندارد برای اغلب کاتالوگ‌ها A4 و A5 است اما برحسب علاقه و هدف مورد نظر شما می‌تواند اندازه‌های دیگری نیز برای کاتالوگ‌ها در نظر گفت. در صورتی که تجربه طراحی کاتالوگ را ندارید حتماً با افراد کار بلد در این زمینه مشورت نمایید، اگر اصول طراحی کاتالوگ متناسب برای چاپ را رعایت نکنید ممکن است طرحی بسیار حرفه‌ای طراحی کنید اما خروجی آن در چاپ مطلوب نباشد.
  • پس از طراحی و تأیید نهایی می‌توانید فایل طراحی خود را برای چاپ ببرید. در این مرحله بایستی نوع کاغذ و جنس آن را مشخص کنید از معروف ترین کاغذهای مناسب برای چاپ کاتالوگ گلاسه براق و مات، کاغذ کبریتی، کتان، پلاستیکی و حتی کاغذهای رنگی است که برحسب نوع فعالیت خود بایستی یکی از آنها را انتخاب نمایید.
  • در مرحله سوم انتخاب روش چاپ اهمیت بالایی دارد که در ادامه به صورت مفصل شرح داده شده است.
  • انتخاب یک روکش مناسب برای کاتالوگ شما یکی دیگر از کارهای اختیاری است که به ماندگاری بیشتر کاتالوگ شما کمک بسیاری خواهد کرد، از روکش‌های مورد استفاده برای کاتالوگ‌ها می‌توان سلفون مات و براق، سلفون طرح دار، یووی براق و مات، یو وی موضعی ساده و …. نام برد.
  • قدم بعدی انتخاب روش صحافی مناسب است، برای صحافی می‌توانید از روش چسب گرم، سیمی کردن، مفتول تخت یا لوپ استفاده نمایید، توصیه ما به شما این است در صورتی که می‌خواهید از روش مفتول استفاده کنید، مفتول لوپ را انتخاب نمایید زیرا از لحاظ بصری جذابیت بیشتری دارد پس از انجام صحافی کاتالوگ شما آماده و قابل ارائه به مشتریان است.

چاپ کاتالوگ رنگی چه اهمیتی دارد؟

کمتر کاتالوگی را مشاهده خواهید کرد که سیاه سفید باشد، اگر این مدل از کاتالوگ را دیدید گمان کنید که برای صدها سال پیش است؛ زیرا امروزه با دستگاه های پیشرفته چاپ کاتالوگ رنگی بایستی افراد از اهداف ویژه ای برخوردار باشند تا از کاتالوگ سیاه سفید استفاده نمایند، از طرفی به دلیل ماهیت تبلیغاتی کاتالوگ برای جذب مخاطب استفاده از رنگ‌هایی با جذابیت بالا و همچنین مطابق با اهداف هر سازمان و مجموعه‌ای بسیار حائز اهمیت است.

روش‌های چاپ کاتالوگ رنگی چیست؟

چاپ کاتالوگ رنگی در دو نوع افست و دیجیتال انجام می‌شود، چاپ دیچیتال به چاپی گفته می‌شود که با تیراژ محدود به چاپ می‌رسد و منظور از چاپ افست، چاپ مجله با تیراژ بالا است.

چاپ دیجیتال اغلب برای کاتالوگ‌هایی مناسب است که مدام در حال تغییر است به همین دلیل امکان چاپ در تعداد بالا را ندارند پس بهترین روش برای آنها چاپ فوری یا دیجیتال است. اما اغلب به دلیل کیفیت چاپ بهتر از روش دیجیتال کاتالوگ‌های مهم صنعتی و تجاری به روش افست چاپ می‌گردند، همچنین چاپ کاتالوگ چهار رنگ نیز به روش افست صورت می‌گیرد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

چاپ کاتالوگ چهار رنگ

چاپ کاتالوگ چهار رنگ در روش افست انجام می‌شود، برای بهبود کیفیت و مدیریت رنگ‌ها از چاپ چهار رنگ استفاده می‌شود، این چهار رنگ شامل: آبی، قرمز، زرد و مشکی است به طوری که کلیه تصاویری که در دستگاه چاپ قرار می‌گیرد و پس از آن بر روی کاغذ چاپ می‌شوند ترکیبی از این رنگ‌ها خواهد بود. قابل ذکر است رنگهایی به جز رنگهای ذکر شده قابل چاپ در روش چهار رنگ نیستند و بایستی از روش‌های دیگری برای چاپ کاتالوگ‌هایی با دیگر رنگ‌ها استفاده کرد. دلیل استفاده از چاپ چهار رنگ، کیفیت بالا و شفافیت در طرح بر روی کاغذ در این نوع از چاپ است.

تعرفه چاپ کاتالوگ رنگی A5

قیمت چاپ کاتالوگ رنگی در اندازه A5 برحسب تعداد صفحه، نوع جلد، نوع صحافی، تیراژ و … در جدول ذیل آمده است: (ضمناً کلیه قیمت ها به تومان است)

تعداد صفحات جلد جنس کاغذ تعداد صفحات داخلی کاتالوگ جنس کاغذ داخلی پوشش جلد نوع صحافی تیراژ قیمت
۴ صفحه ۲۵۰ گرم ۳۰-۳۵ ۱۳۵ گرم سلفون براق منگنه تخت ۲۰۰۰ عدد ۸.۰۰۰.۰۰۰ تا ۸.۵۰۰.۰۰۰
۴ صفحه ۲۰۰ گرم ۱۰-۱۵ ۱۷۰ گرم سلفون مات منگنه تخت ۵۰۰ عدد ۲.۰۰۰.۰۰۰ تا ۲.۲۰۰.۰۰۰
۴ صفحه ۲۰۰ گرم ۲۰-۲۴ ۱۲۰ گرم سلفون مات منگنه تخت ۱۰۰۰ عدد ۴.۰۰۰.۰۰۰ تا ۴.۵۰۰.۰۰۰
۴ صفحه ۲۵۰ گرم ۴۰ صفحه ۱۵۰ گرم سلفون مات چسب گرم ۱۰۰۰ عدد ۶.۵۰۰.۰۰۰ تا ۷.۰۰۰.۰۰۰

تعرفه چاپ کاتالوگ رنگی A4

قیمت چاپ کاتالوگ رنگی در اندازه A4 برحسب تعداد صفحه، نوع جلد، نوع صحافی، تیراژ و … در جدول ذیل آمده است: (ضمناً کلیه قیمت ها به تومان است)

تعداد صفحات جلد جنس کاغذ تعداد صفحات داخلی کاتالوگ جنس کاغذ داخلی پوشش جلد نوع صحافی تیراژ قیمت
۴ صفحه ۲۵۰ گرم ۲۰-۲۴ ۱۳۵ گرم سلفون براق مفتول تخت ۱۰۰۰ عدد  ۸.۰۰۰.۰۰۰ تا ۸.۵۰۰.۰۰۰
۴ صفحه ۲۰۰ گرم ۱۰-۱۲ ۲۰۰ گرم سلفون مات مفتول تخت ۵۰۰ عدد ۴.۰۰۰.۰۰۰ تا ۴.۵۰۰.۰۰۰
۲ صفحه ۲۵۰ گرم ۳۰-۳۵ ۱۷۰ گرم سلفون مات چسب گرم ۲۰۰۰ عدد ۲۰.۰۰۰.۰۰۰
۴ صفحه ۳۰۰ گرم ۳۰-۳۵ ۱۷۰ گرم سلفون براق مفتول لوپ ۱۰۰۰ عدد ۱۳.۰۰۰.۰۰۰ تا ۱۳.۷۰۰.۰۰۰

تذکر: ممکن است قیمت‌های بالا در مراکز مختلف به دلایلی همچون سابقه کاری، استفاده از تجهیزات مختلف و … بیشتر و یا کمتر باشد.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam