چاپ کتاب افست

چاپ افست چاپی است که با آن می‌توانیم ،به صورت انبوه، انواع بروشورها، روزنامه، کاتالوگ، پوستر، کارت ویزیت فرم‌های عمومی و.. را به راحتی چاپ کنیم. در حقیقت هر‌آنچه به صورت گسترده قابل چاپ باشد، می‌توان با افست چاپ کرد. کتاب نیز یکی از مهم ترین محصولات برای چاپ افست است. در ادامه مراحل و دستگاه‌های چاپ کتاب افست شرح داده خواهد شد.

کتاب‌ها یکی از عمومی‌ترین محصولاتی است که با چاپ افست به چاپ می‌رسد؛ زیرا ماشین‌های جدید افست از زینک فلزی، پوشش پلاستیکی، سیلندرهای افست و غلتک مرکبی تشکیل شده‌اند. مرکب از غلتک‌های مرکبی خارج شده و به زینک فلزی رسیده و از آنجا بر روی زینک پلاستیکی منتقل می‌شود. سپس تصویر زینک پلاستیکی، با فشار دستگاه، بر روی کاغذ چاپ می‌شود و از ماشین چاپ خارج می‌شود. کاغذ چاپی وارد گرم‌خانه می شود؛ تا تصویر طرح شده خشک شود. سپس وارد غلتک های سرد شده تا از هرگونه لکه شدن کاغذ توسط مرکب جلوگیری کنند. پس از پایان این مراحل طرح بر روی کاغذ چاپ می‌شود. بنابراین کتابی با کیفیت عالی به چاپ رسیده است.

برای اطلاع از قیمت به روز و مشاوره در خصوص چاپ کتاب افست با شماره ۰۹۱۲۱۵۷۳۱۸۵ و یا شماره ۷۷۴۵۲۲۲۴  ، ۷۷۲۴۲۹۱۵  تماس بگیرید.

انواع دستگاه‌های چاپ کتاب افست

 • دستگاه چاپ افست GTO (یک ورقی): ماشین چاپ یک ورقی، GTO شناخته می‌شود. این یک اصطلاح آلمانی است و اندازه ۲۵*۳۵ سانتی متر نیز استفاده کرد.
 • دستگاه چاپ افست (۲ ورقی): دستگاه چاپ افست، با اندازه سیلندر ۵۰*۷۰ سانتی‌متر دستگاه ۲ ورقی نام دارد و تقاضای چاپ در این اندازه، زیاد است.
 • دستگاه چاپ افست (۴/۵ ورقی): به دستگاه‌های چاپ افست، با اندازه سیلندر ۷۰*۱۰۰ سانتی‌متر ۴/۵ ورقی گفته می‌شود. این دستگاه چاپ، بزرگترین اندازه چاپ افست می‌باشد.
 • دستگاه چاپ افست رول: تفاوت چاپ افست رول و شیت در نوع کاغذ دستگاه است. در چاپ شیت از کاغذهای برش خورده با اندازه‌هایی معین استفاده میشود. و در چاپ رول کاغذ رول وارد دستگاه می‌شود که معمولا حدود ده تن وزن دارند.
 • دستگاه چاپ ملخی: قدیمی‌ترین نوع دستگاه چاپ است؛ که تقریباً می‌توان گفت رو به انقراض است.

تصاویر و شفافیت رنگ‌ کتاب، با چاپ افست

سیستم رنگ در چاپ افست براساس هر دو گروه رنگی (RGB و CMYK) است. به همین دلیل کیفیت آن به مراتب بهتر از چاپ دیجیتال خواهد بود؛ پس چاپ کتاب به خصوص کتاب‌هایی که دارای تصاویر رنگی است، به دلیل به کار بردن هر دو گروه رنگی، بسیار واقعی و با کیفیت خواهد بود. معمولاً در چاپ افست، تعداد سیلندر بسته به تعداد و رنگ طرح، با هم متفاوت هستند. تعداد سیلندرها بین یک تا ۵ عدد متغییر  است. برای طرح‌های سیاه و سفید کتاب معمولاً از یک سیلندر استفاده می‌کنند؛ اما در کتاب‌هایی که دارای طرح و تصاویر رنگی است، معمولاً از دستگاه چاپ افست ۴/۵ ورقی استفاده می‌کنند؛ این دستگاه براساس رنگ‌های به کار رفته در طرح دارای سیلندرهای متفاوت است. هر کدام از این سیلندرهای پر شده از رنگ، با یک ورق فلزی یا پلاستیکی پوشانده که طرح اولیه روی این ورق های فلزی و یا پلاستیکی حک شده است. پس از آن این ورق‌ها، با جوهر سیلندرها در تماس قرار میگیرد، و به این ترتیب ورق‌ها جوهر را به خود می‌گیرند. با گذر کاغذ از زیر سیلندرهای درحال گردش، قسمت‌های مربوط به هر رنگ توسط سیلندر آن رنگ، روی کاغذ نقش می‌بندد و تصاویر کتاب را شفاف و واقعی نشان می‌دهد.

تیراژ چاپ افست برای کتاب

کتاب‌ها یکی از پرکاربردترین محصولات چاپ افست هستند. به دلیل کیفیت خوب چاپ افست و صرفه اقتصادی در تیراژهای بالا در کتاب‌ها از چاپ افست استفاده می‌کنند. کتاب‌های مختلف درسی، کمک آموزشی، علمی، رمان و … اغلب به وسیله چاپ افست به چاپ می‌رسند.

همانطور که گفته شد، چون در سیستم چاپ افست نقش اساسی با زینک هاست و تهیه این زینک‌ها زمانی بین پنج تا پانزده روز زمان می‌برد، پس این سیستم چاپی نمی‌تواند پروژه‌هایی با تیراژ کم را تهیه کند، پس کتابی که با چاپ افست قرار است به چاپ برسد باید حداقل تعداد آن ۱۰۰۰ نسخه باشد، تا در کنار صرفه اقتصادی برای چاپ‌خانه، کار چاپ کتاب تمیز و با کیفیت تولید شود.

با چاپ افست شما می‌توانید تا حداکثر ۵۰۰۰ نسخه کتاب را برای چاپ آماده کنید. زیرا زینک‌های آلومینیومی، برای حداکثر ۵۰۰۰ نسخه چاپی قابل استفاده هستند، همچنین به دلیل چاپ چهار مرحله ای، چاپ افست، پرینت نهایی کتاب، کیفیت بسیار بالایی را خواهد داشت؛ چون در هر مرحله اگر نقص و عیبی کار داشته باشد، توسط رنگ‌ها در مرحله بعد پوشانده می‌شود و بنابراین پرینت نهایی بسیار با کیفیت است.

اگر کتاب شما کمتر از ۱۰۰۰ نسخه چاپی است بهتر است، دیگر روش های چاپی مثل دیجیتال را امتحان کنید.

چگونگی تشخیص چاپ کتاب افست اصل از غیراصل

 • جلد کتاب اصل معمولاً پر رنگ‌تر از کتاب غیر اصل است .
 • وجود موارد زائد در گوشه جلد کتاب نشان از بی کیفیتی چاپ آن است.
 • کتاب چاپ شده افست غیر اصل کیفیت پایین‌تری دارد.
 • در چاپ افست غیر اصل نقطه های سیاه جوهر چاپ در صفحات کتاب به چشم می‌آید.
 •  شماره صفحات کتاب غیر اصل نامتقارن هستند. (شماره صفحات پشت و روی هم قرار می‌گیرند.)
 • کتاب افست غیر اصل معمولاً بسیار ارزان‌تر از کتاب اصل است.

مراحل چاپ کتاب با چاپ افست

 • آماده سازی محتوای اولیه کتاب: متن و تصاویر توسط نویسنده تهیه و سپس ویراستاری آن توسط انتشارت و ناشر کتاب انجام می‌شود.
 • دریافت شابک (ISBN): کد سیزده رقمی که از خانه کتاب ایران بایستی تهیه می‌شود.
 • دریافت فیپا: اطلاعاتی است که در صفحه اول کتاب درج می شود. برای دریافت فیپا باید به کتابخانه ملی ایران مراجعه کنید. برای اخذ فیپا ،باید کتاب را به کتابخانه ملی ارسال کرده و همراه کتاب، شابک کتاب، فایل سی‌دی همراه با یک فرم به کتابخانه ملی تحویل می‌دهید. معمولاً اخذ فیپا ده روز به طول می‌انجامد.
 • دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: برای گرفتن مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی باید شماره فیپا، شابک، فایل سی‌دی و یا پرینت گرفته شده از کتاب را برای این وزارت‌خانه ارسال کنید. صدور مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد برای چاپ کتاب بین ۱ تا ۴ هفته زمان می برد. البته موضوع کتاب در گرفتن مجوز بی‌تأثیر نیست، معمولاً کتاب‌های علمی، گردشگری و دانشگاهی زودتر مجوز تهیه می‌کنند تا کتاب‌های شعر و رمان.
 • چاپ و صحافی کتاب: این مرحله توسط ناشر انجام شده و مدت آن بستگی به کار وی دارد
 • ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: پس از چاپ کتاب، حدود ۱۰ نسخه از کتاب چاپ شده به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارسال تا مجوز پخش را دریافت کند.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam