چاپ انواع کتاب

چاپ انواع کتاب

در هر سن و هر صنفی که هستید، ممکن است زمان‌های زیادی را صرف فعالیت‌های مختلف برای گذران اوقات فراغت کرده باشید، اما به دنبال استفاده بهتر از اوقات فراغت خود باشید. در چنین مواقعی افراد زیادی به شما خواندن یک کتاب خوب را توصیه می‌کنند تا بتوانید از لحظات فراغت لذت بیشتری ببرید. برای اینکه یک کتاب به دست شما برسد و شما از مطالعه آن لذت ببرید، بسیاری از عوامل دخیل هستند که در ادامه ما کلیه موارد پیرامون تهیه تا چاپ انواع کتاب را برای شما شرح خواهیم داد و پس از آن به چاپ کتاب قطع وزیری، چاپ کتاب قطع رحلی و چاپ کتاب قطع رقعی خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که منظور از هر یک از این قطع‌ها چیست؟ و برای چه کتاب‌هایی کاربرد دارد. پس تا پایان با ما همراه باشید. 

چرا چاپ کتاب اهمیت دارد ؟

شما به عنوان محقق، مدرس، نویسنده و .. زمانی که دست نوشته‌هایتان به چاپ برسد نوعی رسمیت به نام و حرفه شما از طریق چاپ کتابتان داده می‌شود و از این اعتبار می‌توانید برای ادامه فعالیت‌ کاری خود استفاده نمایید، هر چه تعداد کتاب‌های به چاپ رسیده از شما بیشتر باشد قطعاً رزومه و اعتبار قوی ‌تری برای شما درنظر گرفته خواهد شد. از طرفی با اینکه بسیاری از اپلیکیشن‌های آنلاین برای مطالعه کتاب وجود دارد اما هنوز هم تقاضای افراد برای خرید کتاب‌های چاپی استمرار دارد.

مراحل چاپ کتاب

برای چاپ کتاب بایستی نویسنده مراحلی که در ذیل آمده است را طی نماید:

  1. آماده کردن فایل نهایی نسخه قابل چاپ و فرستادن برای انتشارات
  2. بررسی فایل ارسال شده توسط مسئول انتشارات
  3. مشخص کردن هزینه چاپ کتاب و ویراستاری و صفحه اول کتاب
  4. دریافت شماره شابک (بین ۱۰ تا ۳۰ روز به طول می‌انجامد)
  5. اخذ فیپا
  6. اخذ مجوز کتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد (بین ۲۰ تا ۳۰ روز به طول می‌انجامد)
  7. فرستادن فایل نهایی کتاب به چاپخانه و انجام صحافی و انتشار کتاب

روش‌های چاپ کتاب

برای چاپ بروشور، کاتالوگ، مجله و کتاب روش‌های مخصوصی وجود دارد که براساس هدف و بودجه، از بین روش‌های ذیل انتخاب می‌شود. که هرکدام را به صورت مفصل توضیح داده‌ایم.

چاپ افست

 بهترین روش برای چاپ کتاب، افست است، این نوع از چاپ از حیث کیفیت بسیار مطلوب و از حیث هزینه بسیار مقرون به صرف‌تر از دیگر روش‌هاست، اما مدت زمان بیشتری برای چاپ نیاز است. اگر به دنبال چاپ سریع کتاب خود هستید، از روش چاپ دیجیتال استفاده نمایید.

جهت اطلاع از هزینه چاپ افست مقاله چاپ افست چیست را مطالعه کنید.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال برای کتاب‌هایی با تیراژ پایین (کمتر از ۵۰۰) استفاده می‌شود، در صورتی که کتاب خود را با تعداد کم می‌خواهید به چاپ برسانید این نوع از چاپ هم از نظر کیفیت و هم از نظر سرعت چاپ بسیار مناسب است، البته قابل ذکر است، از لحاظ کیفیت با چاپ افست قابل قیاس نیست. همچنین از لحاظ هزینه نیز برای کارهای با تیراژ بالاتر اصلا مقرون به صرفه نخواهد بود.

جهت اطلاع از هزینه چاپ دیجیتال مقاله چاپ دیجیتال چیست را مطالعه کنید.

ریسوگراف

در این روش دستگاهی بزرگتر از دستگاه کپی وجود دارد که کار چاپ کتاب را برعهده دارد، هیچ یک از کتاب‌های معتبر به این روش چاپ نمی‌شود، زیرا از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست.

چاپ کتاب در قطع‌های وزیری، رحلی، رقعی

قطع به طول و عرض و یا اندازه هر کتاب گفته می‌شود که ممکن است به جای کلمه قطع از سایز نیز استفاده شود، بسته به کاربرد هر کتاب ممکن است از قطع‌های مختلفی استفاده شود، به دلیل کاربرد، صفحات و موضوعات مختلف عموماً کتاب‌ها در قطع‌های مختلف به چاپ می‌رسد، اینکه چه نوع قطعی مناسب چه نوع کتابی است، از نکات مهم انتخاب سایز برای کتاب شما است، زیرا انتخاب قطع نامناسب به جذابیت و گیرایی و سهولت استفاده از کتاب شما لطمه وارد می‌کند.

چاپ انواع کتاب

چاپ کتاب قطع وزیری

یکی از رایج‌ترین قطع برای چاپ کتاب قطع وزیری است. از این قطع برای چاپ کتاب‌های دانشگاهی، تبدیل پایان‌نامه به کتاب، کمک‌درسی و تخصصی و نشر کتابهای علمی استفاده می‌شود. سایز قطع وزیری در حالت استاندارد ۱۷*۲۴ که این اندازه در ابعاد استاندارد معادل B5 است.

حاشیه داخلی و خارجی استفاده شده در چاپ کتاب قطع وزیری ۲۳ و حاشیه از پایین ۲۵ و حاشیه از بالا ۳۰ است، قطع وزیری از پرکاربردترین اندازه‌های استاندارد برای اغلب کتاب‌ها است.

هزینه چاپ کتاب قطع وزیری

هزینه چاپ کتاب در سایز وزیری برای ۲۰۰ صفحه (سیاه سفید) به همراه طراحی جلد و اخذ مجوز چاپ و نشر الکترونیک با تیراژ ۲۰۰ عدد ۳.۶۰۰.۰۰۰ تا ۴.۲۰۰.۰۰۰ تومان خواهد شد. همچنین چاپ کتاب در این ابعاد بدون اخذ مجوز ۳.۵۰۰.۰۰۰ تومان است.

چاپ کتاب قطع رقعی

طول و عرض چاپ کتاب قطع رقعی در اندازه‌های ۱۴.۸*۲۱ است. قطع رقعی برای چاپ انواع رمان، شعر، داستان کوتاه بوده و در کل این نوع قطع برای کتاب‌های مورد استفاده اقشار خاصی از جامعه مانند کتاب‌های دانشگاهی و علمی و … نیست و مخاطب آنها عموم مردم هستند. حاشیه داخلی و خارجی استفاده شده در چاپ کتاب قطع وزیری ۲۳ و حاشیه از پایین ۲۵ و حاشیه از بالا ۳۰ است. اندازه استاندارد قطع رقعی معادل A5 است. توجه داشته باشید در چاپ کتاب قطع رقعی هنگام صحافی امکان کاسته شدن نیم سانت از هر طرف کتاب وجود دارد.

هزینه چاپ کتاب قطع رقعی

هزینه چاپ کتاب قطع رقعی برای ۳۰۰ صفحه (سیاه سفید) به همراه طراحی جلد صفحه آرایی و اخذ مجوز چاپ و نشر الکترونیک با تیراژ ۲۰۰ عدد ۵.۵۰۰.۰۰۰ تا ۵.۷۰۰.۰۰۰ تومان خواهد شد. همچنین چاپ کتاب در این ابعاد بدون اخذ مجوز ۵.۱۰۰.۰۰۰ تومان است.

چاپ کتاب قطع رحلی

دلیل نامگذاری این قطع به نام رحلی این است که بایستی هنگام مطالعه از رحل استفاده نمود، کتاب‌هایی مانند قرآن مجید، شاهنامه فردوسی، مثنوی معنوی و کلیله و دمنه از این قطع استفاده نموده‌اند، علاوه بر این قطع رحلی برای چاپ مجله نیز مناسب است. برخلاف دو قطع قبلی، قطع رحلی در اندازه‌های مختلف است: قطع رحلی کوچک در اندازه ۴۲*۲۷ سانت ، قطع رحلی متوسط: در اندازه ۵۰*۳۰ سانت و قطع رحلی بزرگ در اندازه ۶۰*۳۰ سانت است، همچنین اندازه استاندارد قطع رحلی معادل A5 است.

هزینه چاپ کتاب قطع رحلی

هزینه چاپ کتاب رجلی برای ۲۰۰ صفحه (سیاه سفید) به همراه طراحی جلد، صفحه آرایی و اخذ مجوز چاپ و نشر الکترونیک با تیراژ ۲۰۰ عدد ۶.۰۰۰.۰۰۰ تا ۶.۲۰۰.۰۰۰ تومان خواهد شد. همچنین چاپ کتاب در این ابعاد بدون اخذ مجوز ۵.۸۰۰.۰۰۰ تومان است.

توجه داشته باشید هر یک از قیمت‌های ذکر شده در انتشارات مختلف برحسب عوامل مختلفی ممکن است کمتر یا بیشتر از موارد فوق باشد.

مقالات مرتبط

درباره ما

مجتمع چاپ و صحافی محمّد با سابقه نزدیک به ۳۰ سال در این صنعت بزرگ توانسته اندوخته های بسیار ارزشمندی در جهت انجام هرچه بهتر سفارشات مشتریان به دست آورد، از جمله چگونگی به دست آوردن کیفیت بالا در انجام سفارشات، که کیفیت همواره سر لوحه این مجموعه و پرسنل آن بوده است.

لینک های ما

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

طراحی و بهینه سازی توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ oxteam